Dvanaestog dana Pete sjednice Drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja u 2021. godini, 29.12.2021, poslanici su usvojili “Predlog zakona o potvrđivanju Marakeškog ugovora za olakšanje pristupa objavljenim djelima za osobe koje su slijepe, slabovide ili imaju druge poteškoće u korišćenju štampanih materijala” sa 71 glasom za.
Savez slijepih Crne Gore je od 2018. sproveo niz aktivnosti na polju upoznavanja sa Marakeškim sporazumom, kako bi se omogućio što brži i lakši put ka ratifikaciji. Održani su sastanci sa predstavnicima nekadašnjeg Zavoda za intelektualnu svojinu, potom Zavoda za školstvo, Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, Ministarstva prosvjete, Ministarstva kulture, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Resursnog centra za djecu i mlade Podgorica, skupštinskog Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, članovima radne grupe za pregovaračko poglavlje 7- Zaštita intelektualne svojine.
Vlada Crne Gore, na sjednici 16.1.2020, usvaja informaciju o pristupanju Crne Gore Marakeškom sporazumu. U zaključcima, zaduženo je Ministarstvo ekonomije da izradi i Vladi Crne Gore dostavi Predlog zakona o potvrđivanju Marakeškog sporazuma, što je Ministarstvo ekonomije učinilo 12.3.2020, a Predlog Zakona poslat Skupštini. Nakon toga ustupio je period pandemije korona virusa, te konstituisanje Skupštine nakon održanih parlamentarnih izbora, te su svi predlozi vraćeni opet Vladi na razmatranje, kada je Ministarstvo ekonomskog razvoja preuzelo aktivnosti.
Savez je aktivnosti na ovom polju sprovodio i u zemljama okruženja, Albaniji, BIH, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji. Na završnoj konferenciji projekta „Lakši put ka ratifikaciji Marakeškog sporazuma“, koja je održana u Podgorici, 2019.godine, učestvovali su i predstavnici Evropskog saveza slijepih, kao i predstavnice Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu.
Marakeški sporazum je sporazum o ljudskim pravima. Primjenom njegovih odredbi omogućava se pristup informacijama osobama koje ne mogu čitati standardnu štampu, osobama potpuno i djelimično oštećenog vida, osobama s disleksijom, osobama koje usled invaliditeta, nepostojanja pristupačnih formata ne mogu čitati standardnu štampu.
Svake godine, milioni knjiga objavljuju se širom svijeta, a samo 1–7% su raspoložive za 285 miliona osoba u svijetu koje su potpuno ili djelimično oštećenog vida, dok 90% od njih žive u zemljama u razvoju, sa niskim primanjima. Danas se osobe koje ne mogu čitati standardnu štampu, suočavaju sa mnogim preprekama u pogledu pristupa informacijama, literalnim djelima i drugim štampanim materijalima. Naime, nedostaju pristupačni formati koji omogućavaju pravovremeno informisanje, i na brajevom pismu, i u uvećanom, audio formatu. Marakeški sporazum omogućava i razmjenu prilagođenih materijala među državama potpisnicama.
Marakeški sporazum je stupio na snagu 30.septembra 2016. Do danas je ratifikovan od strane 84 potpisnice. Među potpisnicama je i Evropska unija sa svojih 27 članica. Velika Britanija, iako je izašla iz Evropske unije, predala je ratifikacioni paket. Marakeški sporazum ratifikovan je od strane SAD, Japana, Rusije, Australije, manje razvijenih zemalja svijeta. Kada su u pitanju zemlje Zapadnog Balkana, Hrvatska kao članica EU je ratifikovala Marakeški sporazum, Srbija je to učinila 24.februara 2020, a Bosna i Hercegovina 20.januara 2021.
Pripremila: Katarina Bigović Kulić