Bijeli štap služi osobama s oštećenjem vida kao osnovno pomagalo za kretanje. Osoba koja ga koristi pomoću njega dobija informacije o svojoj okolini i…
Bijeli štap – vrste i tipovi
Objavljeno u Aktuelnosti, i Uncategorized
Savez Slijepih Crne Gore
Objavljeno u Aktuelnosti, i Uncategorized
Bijeli štap služi osobama s oštećenjem vida kao osnovno pomagalo za kretanje. Osoba koja ga koristi pomoću njega dobija informacije o svojoj okolini i…
Objavljeno u Aktuelnosti
Ujedinjene nacije, 31.oktobar odredile su za Svjetski dan gradova, s ciljem podsticanja interesa međunarodne zajednice za globalnu urbanizaciju, saradnju među zemljama, doprinos održivom razvoju širom…
Objavljeno u Aktuelnosti, i Projekti
Savez slijepih Crne Gore počinje sa realizacijom projekta „Vrijeme je da kažemo NE diskriminaciji osoba oštećenog vida“, koji će trajati dvanaest mjeseci, a finansijski…
Objavljeno u Aktuelnosti
Umjetnik James Biggs iz Bristola tvrdio je da je on izmislio bijeli štap 1921. godine nakon što je nesretnim slučajem izgubio vid. Kako bi ga…
Objavljeno u Aktuelnosti
Savez slijepih Crne Gore u narednih 12 mjeseci, realizovaće projekat „Videći pratilac“, uz finansijsku podršku Ministarstva rada i socijalnog staranja. Osnovni cilj projekta je unaprjeđenje položaja…
Objavljeno u Aktuelnosti
Povodom 15. oktobra, Međunarodnog dana bijelog štapa, Savez slijepih Crne Gore želi da ponovo istakne samo neke od krupnih i najzapaženijih problema, koji se tiču osoba…
Savez slijepih Crne Gore je u martu podnio pritužbu Ombudsmanu zbog diskriminacije, ograničavanja pristupa pomagalima, odnosno nepotpune Liste očnih i tiflotehničkih pomagala za korisnika/cu oštećenog vida.…
Objavljeno u Aktuelnosti
Monitoring primjene Smjernica za kreiranje elektronskih dokumenata u skladu sa standardima e-Pristupačnosti prepoznat je Akcionim planom za sprovođenje inicijative Partnerstva za otvorenu upravu Crne Gore…
Objavljeno u Aktuelnosti
U srijedu 7.oktobra u prostorijama Saveza slijepih Crne Gore održana je radionica „Diskriminacija žena oštećenog vida“ u okviru projekta „Osnaživanje slijepih žena za borbu protiv…
Objavljeno u Aktuelnosti
Prije sto godina, dvije žene potpuno oštećenog vida, Élisa Michiels i Lambertine Bonjean, započele su ambiciozan projekat: pomoć osobama oštećenog vida u vođenju normalnog života u Belgiji, života koji nije okarakterisan ili ograničen njihovim invaliditetom. Kroz ovu viziju, rođena je Brailleliga/Ligue Braille. Od tog dana, udruženje je nastavilo da širi svoje aktivnosti. Danas, više od 15.500 članova potpuno i djelimično oštećenog vida žive potpuno samostalnim životom.
Brailleliga/Ligue Braille se potpuno posvećuje inkluziji, u skladu sa UN Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom, koju je Belgija ratifikovala 2009. Inkluzivno društvo se prilagođava svim građanima, uključujući i one sa invaliditetom, kako bi im pružilo priliku da potpuno učestvuju u društvenom i profesionalnom životu.
Štaviše, s razvojem novih tehnologija, sve je više dostupnih alata za promovisanje samostalnosti osoba sa oštećenjem vida. S ovog aspekta, uloga specijalizovanog i iskusnog udruženja kao što je Brailleliga/Ligue Braille je ključna u pomaganju osobama potpuno ili djelimično oštećenog vida na putu ka inkluziji, naročito kroz pružanje platformi za naše članove, kako bi usvojili i savladali nove alate neophodne za održavanje i ponovno ostvarivanje njihove samostalnosti.
Svjedočenje tome koliki uticaj Brailleliga/Ligue Braille može imati na svakodnevni život naših članova, ne čini nas samo ponosnim, već i izuzetno zahvalnim svima onima koji su ovo učinili mogućim: saradnicima i volonterima, donatorima i sponzorima, kao i vlastima za finansiranje. Iskreno im se zahvaljujemo!
Brailleliga/Ligue Braille računa na njihov entuzijazam, velikodušnost i posvećenost kako bi se divne ideje Elize i Lambertine pretvorile u stvarnost i kako bi odjekivale kroz narednih 100 godina.