Preskoči na sadržaj

Usluga SVRATIŠTE

Objavljeno u Aktuelnosti

Svratište je još jedna od usluga podrške za život u zajednici. Korisnici ove usluge su djeca koja se zateknu bez nadzora roditelja, usvojioca ili staratelja. Dakle, jedina usluga podrške za život u zajednici, prepoznata domaćim zakonodavnim okvirom koja nije po difoltu namijenjena za OSI.
Kroz uslugu svratišta korisnici dobijaju privremene ili povremene intervencije, zadovoljavaju se njihove trenutne potrebe ili se posreduje u obezbjeđivanju dostupnosti drugih usluga u zajednici.
Kao i u drugim uslugama koje imaju karakteristike zbrinjavanja i smještaja, pružalac usluge je dužan da obezbijedi adekvatan prostor i uslove za pružanje usluge, stručne radnike i saradnike, kao i da ispuni druge kriterijume propisane Pravilnikom o bližim uslovima za pružanje i korišćenje, normativima i minimalnim standardima usluga podrške za život u zajednici.
Usluga svratišta pruža se djeci koja se nađu bez nadzora roditelja, usvojitelja ili staratelja. Ono što je karakteristično za korisnike svratišta je da obično žive i/ili rade na ulici. Ova djeca izložena su brojnim rizicima, koji su često i višestruki: siromaštvo, socijalna isključenost, nedostatak obrazovanja, potreba da djeca svojim radom doprinose porodičnim prihodima ili da sami zarađuju za svoje izdržavanje i sl.
Iako ova usluga nije namijenjena djeci s invaliditetom kao kategoriji, u praksi je veoma čest slučaj da su ova djeca iz etnički diskriminisanih grupa upravo najviše izložena ovim rizicima.
Svrha ove usluge je da privremenim ili povremenim pružanjem urgentnih intervencija i zadovoljavanjem trenutnih potreba djece i mladih koji žive ili rade na ulici, a koji dobrovoljno zatraže ili pristanu na uslugu, doprinese da se ova djeca sklone s ulice, da im se pomogne u uključivanju u redovno obrazovanje i da doprinese što potpunijem ostvarenju njihovih prava i obezbjeđenju odgovarajućeg vida zaštite.
Međutim, ni ova usluga podrške za život u zajednici, sa svim svojim prednostima i manama, kao i većina drugih koje su prepoznate domaćim normativnim okvirom, nije obezbijeđena od strane države.

Tekst je kreiran u okviru projekta: “Jednakošću do dostojanstvenog života OSI u Crnoj Gori“, koji sprovodi Savez slijepih Crne Gore u partnerstvu sa Udruženjem za podršku osobama sa invaliditetom Bijelo Polje, a finansira Evropska unija kroz podršku za civilno društvo (CSF) i Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija Crne Gore.

Tekst na engleskom možete pogledati i preuzeti u nastavku – Hostel service

S poštovanjem,
SAVEZ SLIJEPIH CRNE GORE
Ul. Njegoševa br.6, 81000 Podgorica
Tel: +382 (0)20 665 368, fax: +382 (0)20 665 377
E mail: savezslijepihcg@gmail.com
http://www.ss-cg.org/ , http://www.zaposliosi.me/

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

ten − 1 =