Osobe oštećenog vida su klijenti banaka kao i sve druge osobe u Crnoj Gori. No, pristup bankama, boravak u bankama, dobijanje usluge, korišćenje usluge nije zasnovano na principu ravnopravnosti.
Finansijske usluge prema osobama oštećenog vida bi trebalo unaprijediti u više pravaca:
Naime, kada je riječ o informacijama koje se mogu naći na sajtovima banaka u većini slučajeva su nepristupačni za osobe oštećenog vida. Prije svega sajtovi banaka treba da budu pristupačni za korisnike programa čitača ekrana, da posjeduju mogućnost uvećana fonta slova, obezbjeđivanja kontrasta. U tom cilju, pozivamo banke koje posluju u Crnoj Gori da svoje sajtove učine pristupačnim za osobe oštečenog vida u skladu sa Smjernicama e-pristupačnosti koje mogu naći na sledećim linkovima:
http://www.mju.gov.me/ResourceManager/FileDownload.aspx?rid=291138&rType=2&file=Smjernice_ePristupacnost.pdf
http://www.mju.gov.me/ResourceManager/FileDownload.aspx?rid=370453&rType=2&file=Smjernice%20za%20razvoj%20i%20upravljanje%20internet%20prezentacijama%20%20Verzija%203.0%20-%20%20jun%202019.pdf
i Pravilnikom standarda pristupačnosti koji mogu naći na sledećem linku: https://ss-cg.org/?p=1006 .
Slična situacija kao kada je riječ o informacijama na sajtu. Pri izradi aplikacija voditi računa da aplikacija bude pristupačna i da informacije mogu da koriste korisnici čitača ekrana. Ovdje se najčešće koriste sistemi potvrdnog koda (CAPTCHA) koji moraju biti prilagođeni osobama oštećenog vida.
Pravilnikom o bližim uslovima i načinu prilagođavanja objekata za pristup i kretanje lica smanjene pokretlivosti i lica sa invaliditetom propisuju se uslovi i način obezbjeđivanja nesmetanog pristupa, kretanja, boravka i rada licima smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom. Prema članu 6, objekti u javnoj upotrebi su i objekti za pružanje finansijskih usluga, banke i sl. Prilikom obezbjeđivanja pristupačnosti voditi se pomenutim pravilnikom, kako bi osoba oštećenog vida mogla samostalno da uđe u banku, boravi u istoj, što znači da se mora voditi računa o pristupačnom ulazu, hodnicima, šalteru itd.
Ovdje napominjemo da osobe s invaliditetom najčešće ne konkurišu za posao u bankama, upravo zbog nepristupačnosti radnog okruženja.
Prema riječima naših članova, projedine banke su prilagodile svoje objekte postavljanjem taktilnih staza vodilja, ali i dalje u bankama nemamo orjentacione planove. Takođe nema ni natpisa na brajevom pismu, te su osobe oštećenog vida uskraćene za dobijanje informacija na ravnopravnoj osnovi sa drugim građanima.
Svi klijenti na zahtjev mogu dobiti pregled finansijskih tokova, transakcija. Pozivamo banke da omoguće klijentima oštećenogvida da u pristupačnom formatu dobiju informacije o stanju, tokovima, transakcijama. S tim u vezi, klijent oštećenog vida bi u skladu sa zahtjevom mogao da bira između dva načina:
U većini banaka instalirani su automati na ulazu, na kojem se preuzima broj, a u čekaonici čekate obično da taj broj izađe na ekranu iznad šaltera.
Osobama oštećenog vida, ovakav sistem je potpuno nepristupačan od procesa uzimanja broja do izlaska broja na ekranu.
U cilju rješavanja ovog problema potrebno je ugraditi glasovni automat koji će čitati dobijeni broj, kao i broj na ekranu iznad šaltera, uz to govoreći i broj šaltera.
Osobe oštećenog vida ne mogu samostalno i nezavisno podići svoj novac sa računa. O ovom problemu detaljnije u sjutrašnjem tekstu.