ZAŠTO OSOBE S INVALIDITETOM NISU OSTVARILE SVOJE BIRAČKO PRAVO U KOTORU?
Savez slijepih Crne Gore sproveo je sistematsko nadgledanje pristupačnosti biračkih mjesta (BM) na dan lokalnih izbora u Kotoru. Sedam (7) mobilnih posmatrača/ca, u nedelju 29. septembra, je obišlo svih 37 biračkih mjesta kako bi nadgledali sprovođenje izbornog procesa u pogledu pristupačnosti BM i izbornog materijala osobama s invaliditetom (OSI).
Monitoring se vršio u pet kategorija i to: okolina BM (parking), prilaz BM, ulazni prostor u BM, rad biračkog odbora i uređenost prostorije BM u odnosu na fizičku pristupačnost i izborni materijal.
Svim posmatračima/cama na svih 37 BM u Kotoru bilo je omogućeno nesmetano posmatranje.
U kategoriji okoline BM analiza nam daje podatke da se parking nalazi u neposrednoj blizini BM, odnosno neposredno kod ulaza u BM na 35.14% BM, da 59.46% BM nema parking u neposrednoj blizini, dok ga 5.41% uopšte nema. Dakle, od ukupno 37 BM u Kotoru, samo njih 13 ima parking u neposrednoj blizini. Tamo gdje postoji, tek na 8.11% BM parking je označen znakom pristupačnosti, dok je od ukupno 13 BM koja imaju parking njih 3 adekvatnih dimenzija. Na 24.32% BM prilaz su blokirali neprospisno parkirani automobili.
Što se tiče samog prilaza BM, na 21 BM od ukupno 37 prilaz je adekvatan, odnosno teren je ravan, a ivičnjaka nema ili je manji od 2cm, tako da korisnici/ce invalidskih kolica i drugih pomagala nesmetano mogu da pristupe samom BM, dok je čak 16 BM imalo ivičnjake više od 2cm.
Na prilazu 4 BM teren je klizav (npr. mermer i glatke površine koje izazivaju klizanje), dok je na 33 teren adekvatan. Na 6 BM postoji neka druga prepreka za prilaz (npr.betonski stubić, žardinjera).
Analiza kategorije ulazni prostor u BM daje nam podatak da je na 21 BM ulazni prostor pristupačan što znači da je ulaz ravan ili da je rampa adekvatna ukoliko ima stepenika, dok čak 15 BM ima stepenike bez rampe. Na jednom BM rampa postoji, ali ima nagib veći od 8%, što znači da nije adekvatna. Na 2 BM rampa je izrađena od betona, dok je na 3 BM izrađena od lima ili metala.
Vrata ulaznog prostora u BM šira od 85 cm, odnosno dovoljno široka da kroz njih mogu proći korisnici/ce invalidskih kolica, jesu na 78.38% BM, dok na 21.62% posmatranih BM vrata nisu adekvatnih dimenzija.
Na 25 biračkih mjesta vrata su bila dvokrilna, dok su na samo njih 11 oba krila bila otvorena.
Na 94.59% posmatranih BM hodnici su adekvatne širine odnosno širine minimalno 120cm, dok 5.41% BM nema adekvatne hodnike.
Od ukupno 37 BM, njih 12 nema prag na ulaznim vratima ili je on niži od 2cm, dok na 25 BM korisnici/ce kolica ne mogu ući u samu prostoriju BM.
Birački odbor omogućio je nesmetano posmatranje na svim BM, uz zahtjev o dostavljanju službenog ovlašćenja za posmatranje izbora koji je Savez slijepih Crne Gore dobio od strane Državne izborne komisije.
Sva BM otvorena su na vrijeme (07.00 ujutro). Ni na jednom biračkom mjestu u Kotoru nije osigurana tajnost glasanja, dok su na svim BM članovi/ce biračkih odbora nosili istaknute akreditacije. Na 5 BM u trenutku posmatranja korišćeni su mobilni telefoni.
Tokom posmatranja, posmatrači/ce su uvidjeli da prilikom identifikacije birača/ica birački odbor naglas izgovara njihovo ime na 4 BM. Na 64.86% posmatranih biračkih mjesta predstavnici biračkog odbora bili su muškog, dok su na 35.14% predstavnici bili ženskog pola. Na samo jednom BM odbor nije znao kako se koristi šablon za glasanje za osobe oštećenog vida.
Na jednom biračkom mjestu na izborima u Kotoru u biračkom odboru je bilo OSI.
Što se tiče kretanja i uređenosti BM u odnosu na OSI, nijedno BM nije imalo postavljene etison trake izražajno vidljive, odnosno u kontrastu sa bojom poda, što je onemogućilo osobe oštećenog vida da se samostalno kreću i bez podrške drugih lica ostvare svoje biračko pravo. Prema preporukama Državne izborne komisije pravilno postavljene etison trake podrazumijevaju da su u kontrastu sa bojom poda i postavljene od ulaznih vrata do biračkog odbora, dalje do glasačke kabine i glasačke kutije s linijom povratka do izlaza.
Čak 91.89% biračkih mjesta nije imalo kabinu s nižom policom za glasanje koja je na visini do 80 cm, dok na 9 BM osvjetljenje nije bilo adekvatno.
Glasačka kutija postavljena tako da gornja ivica ne prelazi 85 cm, kako bi osobe niskog rasta i korisnici/ce kolica mogli samostalno da ubace glasački listić u nju, nije bila adekvatna ni na jednom od 37 posmatranih BM.
Na pitanje upućeno biračkom odboru da li bi omogućili potpisivanje izvoda iz biračkog spiska faksimilom, na 29 BM odgovor je bio potvrdan.
Pravilnik Državne izborne komisije propisuje da na svakom BM treba da postoje dva šablona za glasanje osoba oštećenog vida, od postojanog materijala, tamno plave boje sa metalnim prstenovima koji će biti na stolu zajedno sa drugim izbornim materijalom, kao i dvije informativne brošure na Brajevom pismu.
Na lokalnim izborima u Kotoru, 2 BM uopšte nijesu imala šablone, dok se na 2 BM nalazio samo jedan šablon. Na 7 BM šabloni nisu bili na stolu, zajedno sa ostalim izbornim materijalom. Na jednom BM nisu bile dostupne odštampane dvije informativne brošure na Brajevom pismu.
Na 2 BM u Kotoru glasale su osobe s invaliditetom prema riječima članova/ica biračkih odbora.
Dakle, podaci koje smo dobili tokom izbornog dana u Kotoru, od posmatrača/ica sa terena ukazuju na nepoštovanje preporuka Državne izborne komisije, ali i Komisijinih pravila o određivanju i uređenju biračkih mjesta i mjera kojima se obezbjeđuje tajnost glasanja, što je onemogućilo OSI da ostvare svoje biračko pravo samostalno i tajno.
Neadekvatna uređenost BM još jednom onemogućila je OSI da ravnopravno učestvuju u političkim procesima i budu aktivni učesnici u raspodjeli političke moći.
Ovo posmatranje sprovodi se uz finansijsku podršku Misije OEBS u Crnoj Gori.