Preskoči na sadržaj

Iskustva glasača iz Evrope

Objavljeno u Aktuelnosti

“Glasačka mjesta u mom kraju su u školama, koje imaju još i nekoliko stepenica. Pošto ne mogu sam da ih savladam, često glasam unaprijed u opštinskoj sali. U Litvaniji makar imamo alternativne metode glasanja.
Škole su renovirane ove godine da bih možda sledeći put mogao da glasam na lokalnim biračkim mjestima. Vidjećemo.. ako ne, uradiću kao i prije.”

Mindaugas Krauladis

 

“Rođena sam u Poljskoj i tamo sam prvi put glasala, kada sam imala 18 godina i kada je Poljska bila pod komunističkom vlašću. Mislim da sam glasala najmanje 10 puta, u Poljskoj i Engleskoj, uključujući evropske, nacionalne i lokalne izbore. Moje najbolje sjećanje kada sam učestvovala u glasanju bilo je kada sam nadgledala prve demokratske izbore u Poljskoj 1989. godine, kada sam delegirana u timu za biračko mjesto: kakvo je to bilo uzbudljivo iskustvo! Kada sam odrastala u Poljskoj, jedini način da izaberem svoju političku stranu je zaista bio razgovor sa prijateljima i porodicom.
Novine su bile pod kontrolom države. TV debate su bile i nisu bile pristupačne osobama potpuno i djelimično oštećenog sluha zbog nedostatka titlova uživo. Možete, naravno, čitati novine, ali iz mog sopstvenog iskustva i perspektive, debate uživo donose više razumijevanja stavova kandidata, ličnosti i načina na koji se oni predstavljaju. Prije nekoliko godina prisustvovao sam događaju u centralnom Londonu u okviru „Evropskog dijaloga” uoči prethodnih izbora za EU, koji je organizovala Kancelarija EU. Bila je mala borba da se događaj opiše, kako bi osoba sa potpunim i djelimičnim oštećenjem sluha mogla da učestvuje u njemu.
Međutim, bilo je malo razočarenja kada je pušten promotivni video. Video je sadržao kratke poruke na većini jezika EU. Svi govornici različitih jezika su titlovani na engleski osim jednog… kada je osoba govorila engleski! Ovo je bilo zaista razočaravajuće za mene i moje kolege, osjećali smo se isključeno i kada smo se žalili, naša žalba nije bila u potpunosti shvaćena. U Velikoj Britaniji političke stranke na velikim partijskim konferencijama pružaju titlove uživo. Nažalost, manji skupovi, na lokalnom nivou, još uvijek nisu pristupačni zbog nedostatka podrške govora i teksta. Nedostatak osnovne podrške koja bi omogućila bolje razumijevanje onoga što se govori dovodi do manjeg angažovanja u partijskom aktivizmu. Što se tiče pristupa kampanji i izborima u EU, žiri je još uvijek van snage. Ako pogledamo situaciju u Poljskoj, i dalje smo iza zemalja poput Ujedinjenog Kraljevstva, gdje su sve debate, svi materijali u mainstream medijima u potpunosti titlovani. U Velikoj Britaniji su sva biračka mjesta su pristupačna i često blizu mjesta gdje živimo. U Londonu, gdje živim, stanica nikada nije predaleko i potrebno mi je samo nekoliko minuta hoda da odem i glasam. Pored toga, ako želimo, možemo da iskoristimo svoje pravo na glasanje putem pošte ako unaprijed registrujemo ovu preferenciju. Na ovaj način nikada nećemo propustiti priliku da glasamo, što smatram veoma važnim pravom za svakoga ko zbog različitih okolnosti ne može da glasa lično.”

Lidia Best – Ujedinjeno Kraljevstvo/Poljska

 

“Glasao sam 20 godina: 5 godina u Njemačkoj i sada 15 (do sada) u Belgiji. Propustio sam ono što je trebalo da budu moji prvi izbori: bili su 16 dana prije mog 18. rođendana.
Nešto što mnogi ljudi ne shvataju je da tajno glasanje nije tako tajno kada glasaju osobe oštećenog vida. Na primjer, biračko mjesto na kome glasam ima elektronske mašine tako da uvijek treba da imam asistenta koji glasa za mene. Asistent je funkcioner sa biračkog mjesta, pa će znati za koga sam glasao. Nadam se da će promijeniti elektronske mašine/uređaje tako da sva biračka mjesta, budu pristupačna. Zaista je važno da svi u Evropi glasaju na izborima za Evropski parlament. Zaista vjerujem u evropski projekat i ono što on donosi ljudima. Takođe verujem da je i naša uloga, kao građana koji vjeruju u Evropu, da se suprotstavimo populizmu i evroskepticizmu. Zbog toga sam se odlučio na kampanju “od vrata do vrata” u Francuskoj, gdje sam živio, da objasnim građanima šta EU radi za njih. Ipak, vjerujem da se EU može unaprijediti.
Nadam se da ćemo u narednim godinama vidjeti više posvećenosti evropskom projektu: edukaciju o tome kako EU funkcioniše prema građanima, više prostora za izražavanje građana i uopšte direktniju vezu između institucija EU i građana/stanovništva. Zaista bih volio da vidim ulogu EU koja se uči u školi: informisani građani donose odluke zasnovane na informacijama.”

Lars Bosmann – Njemačka/Belgija

 

“Ja sam Karine, imam 28 godina i dolazim iz Mehelena, Belgija. Moja iskustva sa glasanjem su uvijek bila bez stresa i bez ikakvih problema. Poslednji put kada sam otišla da glasam nisam morala da čekam u redu; pri ulasku u birački prostor neki volonteri Crvenog krsta su mi pomogli da prođem red. Pustili su me da glasam u većoj biračkoj kabini, pa je bilo lakše u invalidskim kolicima.”

Karine Pauvels – Belgija

Izvor: https://www.edf-feph.org/voters-of-europe-stories/

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

15 − fifteen =