Politika zapošljavanja i socijalna politika imaju snažan uticaj na ekonomiju određene zemlje, a posebno u razdoblju stagnacije ekonomskog rasta i razvoja krize, kakva je bila situacija sa KOVID19. Zapošljavanje je jedan od važnih načina borbe protiv socijalne izolacije OSI, kako bi se uključili u radne procese i tako obezbijedili egzistenciju za sebe, svoju porodicu, da se osjećaju na ličnom i društvenom planu srećno, zadovoljno i korisno. U Crnoj Gori se sve više promoviše i razvija novi odnos prema osobama s invaliditetom. Na podizanje svijesti i jačanje pozitivnog razmišljanja o njihovim mogućnostima, sposobnostima i problemima utiču evropske integracije, kao i mnoga međunarodna dokumenta, koja snažnije promovišu ljudska prava osoba s invaliditetom i podstiču preduzimanje odlučnih mjera koje će stvoriti jednake uslove za njihovo aktivno učešće u svim oblastima društva.
Za većinu nezaposlenih osoba, nezaposlenost je dinamično, privremeno stanje, ali za neke od njih može postati dugoročna karakteristika. To je posebno važno za Crnu Goru, gdje je većina korisnika koja koristi socijalnu zaštitu, zapravo osoba sa odgovarajućim radnim sposobnostima. Ova situacija se negativno odražava na ukupan sistem socijalne zaštite s visokim troškovima. Važan zadatak je da se smanji broj nezaposlenih, posebno s obzirom na nizak nivo obrazovanja i nizak nivo radne motivacije koja je prouzrokovana odsustvom na tržištu rada. Ove probleme treba ozbiljno uzeti u obzir prilikom dizajniranja odgovarajućih mjera za zapošljavanje.
Prema podacima ZZZCG, na dan 11.12.2023. godine, na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, nalazilo se 9556 lica sa invaliditetom, od toga 5638 žena, dok je 403 mladih Taj broj se povećava iz dana u dan. Ova brojka pokazuje da je stopa nezaposlenosti među OSI visoka. Naročito među ženama sa invaliditetom. Često je odnos OSI prema zapošljavanju uslovljen životnim okolnostima, koje ostavljaju dubok trag na njihovu ličnost.
U prilogu je tekst, prvi policy brief, prirpemljen u sklopu projekta “Radom do neograničenih mogućnosti OSI” koji sprovodi Savez slijepih Crne Gore u saradnji sa partnerskom organizacijom “Tiflomont”, uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.