Preskoči na sadržaj

Najava projekta – Osnažene možemo više

Objavljeno u Aktuelnosti

Savez slijepih Crne Gore započeo je sa realizacijom projekta “Osnažene možemo više” u partnerstvu sa Organizacijom slijepih za Nikšić, Šavnik i Plužine, uz finansijsku podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava a u trajanju od 12 mjeseci.
Prijedlog projekta ima za cilj unaprijeđenje politike rodne ravnopravnosti i invaliditeta, te informisanje o politikama rodne ravnopravnosti i invaliditeta, smanjenje stepena rodne i višestruke diskriminacije kod žena s invaliditetom u Crnoj Gori. . Nedovoljno poznavanje principa rodne ravnopravnosti, te prisustvo stereotipa i predrasuda prioritetni su problemi u oblasti rodne ravnopravnosti žena s invaliditetom. Kad se opsežno i nepristrasno sagleda trenutno stanje u Crnoj Gori, jasno se dolazi do spoznaje da važeći dokumenti, akcioni planovi, ostali propisi i politike ne uključuju pitanja rodne ravnopravnosti i invaliditeta, te da su i jedne i druge u ogromnom zaostatku. Normativni okviri se ne planiraju i ne donose sagledavajući realne potrebe današnjice, kada su u pitanju žene s invaliditetom, tj. rodna ravnopravnost i invaliditet, te tako nijesu adekvatne. Stoga će aktivnosti projekta biti usmjerene ka kreiranju dokumenta za procjenu uključenosti politike invaliditeta, koji će moći da se koristi od strane svih društvenih aktera, kreatora politika, te donosioca odluka. Dokument će se bazirati na principima Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, a biće dostupan I na engleskom jeziku, te u lako razumljivom formatu.
Analiza sedam strateških dokumenata pokazaće koliko su politike rodne ravnopravnosti i politike invaliditeta uključene i koliko odražavaju stvarne potrebe i uvažavanje prava žena s invaliditetom, bez diskriminacije i svih oblika nejednakosti. Analiza će sadržati i adekvatne i konkretne preporuke za unaprijeđenje veoma nepovoljnog stanja u predmetnoj oblasti.
Evidentan je i visok prag tolerancije za diskriminaciju i različite vidove ekonomskog nasilja i iskorištavanja, naročito kada su u pitanju žene s invaliditetom i to najčešće od strane osoba koje su članovi njihovih porodica, bliski srodnici i prijatelji. Navedeno će biti predmet medijskih kampanja usmjerenih ka podizanju nivoa svijesti javnosti. Kampanja će biti usmjerena ka osvjetljavanju prepoznatljivih i glavnih elemenata višestruke i intersekcijske diskriminacije nad ženama koje su osobe oštećenog vida i osobe s invaliditetom. Ovaj segment kampanje će obuhvatiti sedam tekstualno- vizuelnih objava na web sajtu Saveza slijepih i društvenim mrežama u odnosu na intersekcijsku diskriminaciju žena s invaliditetom. Potom, kampanja će razraditi, istaći i medijski promovisati sve uočljive i karakteristične elemente i pojave ekonomskog nasilja kod žena s invaliditetom, te promociju kraćeg video-spota na pomenutu temu. Podizanje svijesti, razbijanje stereotipa i predrasuda u široj društvenoj zajednici o pravima, mogućnostima, te podjednakoj vrijednosti žena s invaliditetom i njihovih života, odradiće se kroz promociju pet pozitivnih priča ovih žena u više oblasti svakodnevnog života i to: obrazovanje, zapošljavanje, sport, kultura, rekreacija, samostalno življenje, roditeljstvo i porodica, slobodne aktivnosti i slično.
Sve osobe s invaliditetom u Crnoj Gori će osjetiti benefite projekta, kroz izradu materijala, promotivnih- visibility aktivnosti.
U krajnjem, čitava društvena zajednica će osjetiti benefite nakon realizacije projekta, upoznaće se sa problemima, ali i mogućnostima koje doprinose da se prema ženama s invaliditetom, i ženama uopšte članovi zajednice ophode ravnopravno, uz uvažavanje, toleranciju i omogućavanje osjećaja dostojanstva.

Uz kreiranje dokumenta omogućava se da krajnji korisnici budu široko predstavljeni, od organizacija OSI, te organizacija koje se bave kreiranjem materijala za OSI, preko kreatora politika i donosioca odluka na nivou Crne Gore.
Osnovni cilj projekta je unaprijeđenje politike rodne ravnopravnosti i invaliditeta u više oblasti svakodnevnog života, koji se planira ostvariti kroz sledeće specifične ciljeve:
1. Unaprijeđenje primjene normativnog okvira u odnosu na politike rodne ravnopravnosti i invaliditeta.
2. Podizanje svijesti o stereotipima i predrasudama žena s invaliditetom.

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

eight + nineteen =