Preskoči na sadržaj

91% OSI smatra da su trebali da ostvare neko pravo, od čega čak 73,7 % notira ličnu invalidninu

Objavljeno u Aktuelnosti, i Projekti

U petak 22.novembra, u prostorijama Saveza slijepih Crne Gore, održan je okrugli sto “Antidiskriminacija OSI” koji je završna aktivnost projekta “Pravna podrška kroz savjetovalište za OSI” koji je podržan od strane Ministarstva pravde.
Kroz realizaciju ovog projekta smo težili da unaprijedimo postojeću situaciju u oblasti pristupa pravdi osoba sa invaliditetom, što je zagarantovano Konvencijom UN o pravima lica sa invaliditetom, kao i brojnim pozitivnim propisima Crne Gore. Takođe, projektom je osnažen rad postojećeg pravnog savjetovališta naše organizacije, koje funkcioniše već više godina.
Izvršni direktor Saveza slijepih CG, Goran Macanović istakao je zadovoljstvo sprovedenim projektom i aktivnostima koje su realizovane, naročito istraživanjem o diskriminaciji OSI, koje je kreirala Marina Vujačić, radionicama o diskriminaciji OSI koje je vodila Zagorka Pavićević.
Generalni direktor Direktorata za građansko zakonodavstvo i nadzor, Ibrahim Smailović pozdravio je skup ispred Ministarstva pravde. Istakao je da uvijek postoji rizik od diskriminacije, ali da treba preduzimati mjere kako bi se diskriminacija svela na najmanju moguću mjeru. Zadovoljan je realizacijom projekta koji je finansirala institucija ispred koje dolazi. Upoznao se sa tekstom Inicijative za pravno regulisanje faksimila koju su Savez slijepih Crne Gore i Udruženje mladih s hendikepom uputili Vladi, i u narednom periodu će se raditi na rješavanju ovog pitanja. Kako ističe, sam je već pregledao uporedne prakse, kako bi se pitanje korišćenja faksimila riješilo na najbolji način.
Po mišljenu ispitanika, čak 52,9 % smatra da su OSI najugroženija i najmarginalizovanija grupa, njih 42,6% da su podjednako ugrožena grupa s drugim marginalizovanim grupama i pojedincima, a njih 4,5% da OSI nijesu marginalizovane. 47,1% najbliži je stavu da su osobama s invaliditetom garantovana ista prava kao i ostalim građanima, dok 44,3 % stavu da je OSI garantovano manje prava nego ostalim građanima, a 8,6% da je OSI garantovano više prava nego ostalim građanima. Čak 82,9% ima stav da OSI u praksi mogu osvariti manja prava nego ostali građani. 17,1 % ima stav da OSI u praksi mogu ostvariti više prava. Za ljudska prava osoba s invaliditetom najviše se bore, prije svih: same osi sa 35,5%, organizacije osi 34,5 %, porodice osi 28,6%, državne institucije 1,4%. Političke partije, mediji, druge NVO nijesu prepoznate ovim istraživanjem.
Da su osobe diskriminisane u društvu svakodnevno smatra njih 58,6%, povremeno 34,3. Oblasti u kojima su diskriminisane OSI: 57,1% rad i zapošljavanje; u pristupu objektima i površinama u javnoj upotrebi 51,6%; 45,3 % samostalnog života, života u zajednici; životnog standard, zdravlja, i lične pokretljivosti odnosno kvaliteta pomagala i opreme 43,8%; u postupcima pred organima 43,6%; u pristupu pravdi i pravosuđu 30,9%; u oblasti jednakog priznanja pred zakonom 25,5%; 25,4% porodični život, zaštita privatnosti, prilikom korišćenja javnog saobraćaja i javnih usluga 24,5%; u pristupu informacijama, komunikacijama i tehnologijama 23,9%; 17,5% obrazovanje, kulture; sporta i rekreacije 10,9%.
Za konkretne slučajeve diskriminacije osoba s invaliditetom u oblastima koje su gore navedene zna njih 52,3%, poznaje osobu njih 29,2%, ne poznaje osobu njih 6,2 %, dok 10,8% ne zna za slučaj. 91% smatra da su trebali ostvariti neko pravo koje do sada nijesu. Od čega, čak 73,7% notira ličnu invalidninu, 7,9% dodatak za njegu i pomoć, 5,3% ličnu invalidninu i dodatak za njegu i pomoć, 3,6% naknadu za roditelje s invaliditetom, 3,6% pravo na samostalan život, 3,3,% pravo na stan, 2,6% pravo na napredovanje u radu. Na pitanje šta je potrebno da bi se poboljšao položaj OSI, 31,4% istaklo je kažnjavanje onih koji krše zakone.
Izvršni direktor Saveza slijepih CG, Goran Macanović govorio je o korišćenju svojeručnog potpisa, faksimila: “Ovo je tema kojom se SSCG bavi više godina. 2015.godine, stručna služba je uradila prvi radni materijal na ovu temu, a 2017. godine smo održali skup u okviru godišnjeg savjetovanja, gdje je i gospodin Smailović prisustvovao. Dolazimo do ponavljanja ove priče, ali se nadam da će inicijativa koju smo sa UMHCG-om poslali, pokrenuti stvari sa mrtve tačke. ” Dodaje niz primjera za korišćenje faksimila od strane osoba bez invaliditeta. Poput ljekarskog faksimila koji je regulisan propsiima ljekarske komore. Ističe da se kroz niz postupaka krši dostojanstvo osoba oštećenog vida, kao što je postupak izdavanja lične karte, korišćenje notarskih usluga, zastupanje u sudskim postupcima.
O zaštiti od diskriminacije, sa osvrtom na porodične i bračne odnose, govorila je Zagorka Pavićević, diplomirani pravnik. “O diskriminaciji u okviru bračnih odnosa, stručna javnost je jako malo govorila. Tema je jako nezahvalna, jer se često doživljava kao povreda na privatnost.” Ona je akcentovala postupak oduzimanja poslovne sposobnosti, i istakla da trenutno organi podstiču na oduzimanje poslovne sposobnosti.
Milena Krsmanović ispred institucije Ombudsmana navela je da se rezultati istraživanja poklapaju i sa istraživanjem koje je sprovela institucija Ombudsmana, i da je diskriminacija najviše zastupljena u oblasti zapošljavanja. Satisfakciju predstavlja podatak da ispitanici prepoznaju instituciju Ombudsmana u oblasti prava ljudskih prava u velikoj mjeri. Voljela bi da je mogla da vidi i odnos povjerenja prema Ombudsmanu.
Na kraju okruglog stola, Smailović je ponovio spremnost Ministarstva pravde da rade na unaprjeđenju pitanja o kojima je bilo riječi na okruglom stolu, i najavio da će ubrzo biti organizovani sastanci na osnovu gore navedene inicijative.

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

four × five =