Preskoči na sadržaj

Novi predlozi o pravima putnika: šta je od toga za osobe s invaliditetom?

Objavljeno u Aktuelnosti

Evropska komisija predstavila je zakonodavni paket za jačanje prava putnika u EU krajem 2023. Paket, o kojem će još morati da raspravljaju Parlament i Savjet, sastoji se od četiri zakonska predloga. Dva od njih su posebno relevantna za osobe s invaliditetom:
  • Novi predlog (Predlog Uredbe o izmjeni Uredbe (EZ) br. 261/2004, (EZ) br. 1107/2006, (EU) br. 1177/2010, (EU) br. 181/2011 i (EU) 2021/782) u pogledu sprovođenja prava putnika u Uniji 2023/0437(COD)
  • Novi predlog Uredbe za zaštitu putnika u multimodalnim putovanjima. Predlog Uredbe o pravima putnika u kontekstu multimodalnih putovanja – 2023/0436(COD)
Predstavljanje predloga je prvi korak u zakonodavnom procesu, tako da će nova regulativa vjerovatno biti dogovorena tek za nekoliko godina.
U nastavku ukratko o sadržaju, uz posebnu pažnju na glavna poboljšanja i nedostatke za prava putnika s invaliditetom.
Uredba za poboljšanje provođenja propisa o pravima putnika
Cilj ove uredbe je da se poboljša sprovođenje prava putnika u svim vidovima transporta – avio saobraćaju, vozovima, autobusima i prevozu koji se koristi za putovanje vodom (kao što su trajekti). Cilj mu je pružiti više alata odgovarajućim tijelima kako bi se osiguralo da prevoznici, menadžeri infrastrukture i drugi akteri rade ono što se zahtijeva po zakonu EU.
Nove obaveze
Paket uključuje nove obaveze za transportne usluge, posebno za prevoznike i državna izvršna tijela:
  • Nova obaveza za prevoznike i menadžere infrastrukture da usvoje Standarde kvaliteta usluga i izvještavaju o pritužbama u vezi s invaliditetom.
  • Nove obaveze za nacionalna izvršna tijela da izvrše procjenu rizika o usklađenosti prevoznika, menadžera infrastrukture, prodavaca karata i turoperatora s pravilima o pravima putnika i razvijaju program praćenja usklađenosti. Ovaj program će morati da uključi posebne aktivnosti kao što su revizije, inspekcije, intervjui i pregledi dokumenata.
Nedostaci
Iako se konstatuje ovo poboljšanje u pogledu novih obaveza, postoje neki nedostaci koji će ograničiti uticaj mjera i dati nepotpunu sliku pritužbi koje se odnose na prava iz oblasti invaliditeta.
  • Različita pravila i obaveze za prevoznike i menadžere infrastrukture – što će rizikovati pružanje nepotpune i pristrasne slike. U sadašnjem obliku, upravitelji infrastrukture neće morati javno izvještavati o broju i prirodi pritužbi u vezi s invaliditetom.
  • Čini se da se ne bave glavnim nedostatkom u radu nacionalnih tijela za izvršenje: različiti i često ograničeni resursi, ovlašćenja, kazne i procedure koje su im dostupne. Na primjer, čak i ako nacionalna tijela za sprovođenje pronađu kršenje u primjeni prava putnika, malo njih će moći donijeti obavezujuće odluke prema prevozniku i ostaviće putniku skup i dugotrajan proces traženja obeštećenja putem suda.
Dobro je što je Komisija iskoristila prijedlog za izmjenu posebnih odredbi koje se odnose na prava osoba s invaliditetom prilikom putovanja avionom kako bi se obavezale aviokompanije da obezbijede besplatnu dodatnu kartu kad god obavezuju osobu s invaliditetom da putuje u pratnji. Međutim, smatra se da ga treba proširiti na sve osobe s invaliditetom kojima je potrebna osoba u pratnji.
Multimodal Regulation
Sadržaj predloga
Druga predstavljena uredba je predlog o pravima putnika u kontekstu multimodalnih putovanja koji ima za cilj uspostavljanje skupa prava putnika za multimodalna putovanja. Multimodalna putovanja nastaju kada putnici kombinuju najmanje dva kolektivna načina prevoza da bi stigli do određene destinacije. Na primjer, pojedinačna karta koja uključuje voz od Brisela do aerodroma u Parizu i, odatle, let do zemlje izvan EU.
Kada dođe do smetnji, poput kašnjenja ili otkazivanja, prava putnika još nisu zagarantovana. Ovaj predlog će poboljšati situaciju. Pozitivno je da se odredbe koje već postoje u propisima o pravima putnika za određene vidove transporta repliciraju u multimodalnom kontekstu, a posebno:
  • pravo na prevoz;
  • pružanje pomoći bez naknade;
  • uspostavljanje jedinstvene kontakt tačke za traženje pomoći;
  • pristupačnost informacija,
  • odgovornost za pokvarenu ili oštećenu opremu za kretanje;
  • pravo na njegu u slučaju kašnjenja i otkazivanja koja uzima u obzir specifične potrebe osoba s invaliditetom i uspostavljanje standarda kvaliteta usluge.
Nedostaci
Važan nedostatak predložene uredbe je njen ograničen obim, jer će uticati na samo 0,7% broja putnika obuhvaćenih postojećim propisima o pravima putnika. Osim toga, najviši nivo zaštite važiće samo za određenu vrstu karte: pojedinačni multimodalni ugovor – kada neko kupi jednu kartu koja sadrži više putovanja u različitim vidovima prevoza. Trenutno je ova vrsta ugovora još uvijek rijetka i predstavlja samo 5% multimodalnog tržišta. Ovaj propis se ne odnosi na multimodalna putovanja ako, na primjer, kupite kartu za voz od Brisela do aerodroma u Parizu preko željezničke kompanije, a zatim preko avioprevoznika let za Hrvatsku. Kao rezultat toga, primjena prava putnika s invaliditetom na multimodalnim putovanjima biće ograničena.
To ne znači da je sam predlog nebitan. Očekuje se da će multimodalno tržište rasti u narednim godinama i biće potrebno da se uspostavi čvrst pravni okvir, ali i okvir koji pokriva i druge vrste ugovora.
Zaključak
Novi paket o pravima putnika uključuje neka obećanja, ali ne probleme. Potrebno je da se sprovedu prijeko potrebne akcije kako bi se osigurala prava putnika s invaliditetom tokom avio putovanja, što uključuje rješavanje pitanja slučajeva neopravdanog odbijanja ukrcaja osobama s invaliditetom.

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

2 × 3 =