Preskoči na sadržaj

Indeks rodne ravnopravnosti EU 2023: Žene s invaliditetom i dalje ostavljene iza 

Objavljeno u Aktuelnosti

Evropski institut za rodnu ravnopravnost objavio je 24. oktobra svoj Indeks rodne ravnopravnosti za 2023. godinu. Indeks rodne ravnopravnosti daje ocjenu od 1 do 100 EU i njenim državama članicama. Rezultat od 100 označava da je država postigla punu jednakost između žena i muškaraca. Indeks takođe daje specifične informacije, uključujući invaliditet, u različitim oblastima života kao što su obrazovanje, zapošljavanje, ekonomski status i zdravlje.
Podaci za Indeks 2023 su uglavnom iz 2021. i 2022. godine. Indeks je po prvi put premašio 70 bodova, pokazujući rast od 1,6 poena od 2022. Povećanje ukupne ocjene EU je najveći rast u odnosu na prethodnu godinu od prvog izdanja Indeksa 2013. godine.
Šta se govori o ženama s invaliditetom?
Prosjek EU pokazuje da:
  • 20% žena s invaliditetom je zaposleno sa punim radnim vremenom, u poređenju sa 29% muškaraca s invaliditetom, 48% žena bez invaliditeta i 64% muškaraca bez invaliditeta (populacija od 15-89 godina). Međutim, skor perspektive za karijeru žena s invaliditetom je nešto viši od onog kod muškaraca s invaliditetom, ali ispod onog kod muškaraca i žena bez invaliditeta.
  • 17% žena s invaliditetom završava visoko obrazovanje, u poređenju sa 18% muškaraca s invaliditetom, 32% žena bez invaliditeta i 29% muškaraca bez invaliditeta.
  • 22% žena s invaliditetom je u riziku od siromaštva, u poređenju sa 20% muškaraca s invaliditetom, 16% žena bez invaliditeta i 15% muškaraca bez invaliditeta. Srednja mjesečna zarada i srednja ekvivalentna neto primanja žena s invaliditetom je niža od one kod muškaraca s invaliditetom i muškaraca i žena bez invaliditeta.
  • Žene s invaliditetom su njegovateljice: 28% žena s invaliditetom svakodnevno brine i obrazuje svoju decu ili unuke, starije osobe ili osobe s invaliditetom, u poređenju sa 20% muškaraca s invaliditetom, 26% muškaraca bez invaliditeta i 40% žene bez invaliditeta. Jednako više žena s invaliditetom radi kućne poslove nego žene bez invaliditeta (78%), što je mnogo veća stopa od muškaraca s invaliditetom (40%- i muškaraca bez invaliditeta (30%)).
  • 18% žena s invaliditetom smatra da ima dobro ili veoma dobro zdravstveno stanje, u poređenju sa 21% muškaraca s invaliditetom, 84% žena bez invaliditeta i 87% muškaraca bez invaliditeta.
Tematski izvještaj za 2023. koji se fokusira na Evropski zeleni dogovor otkriva da se žene s invaliditetom suočavaju s poteškoćama u održavanju kućne topline i plaćanju računa za energiju:
  • 12% žena s invaliditetom i 11% muškaraca s invaliditetom nije u stanju da održi svoj dom adekvatno toplim
  • 8% žena s invaliditetom i 9% muškaraca s invaliditetom ima zaostale račune za komunalne usluge.

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

three × 4 =