Preskoči na sadržaj

Preporuke o pravima osoba s invaliditetom na učešće u političkom i javnom životu u regionu OEBS-a (Dablinske preporuke)

Objavljeno u Aktuelnosti

2023 OSCE ODIHR
3. decembar 2023.

Preporuke o pravima osoba s invaliditetom na učešće u političkom i javnom životu u regionu OEBS-a. (Dablinske preporuke)

Države članice OEBS-a jasno su izrazile svoju posvećenost pravima osoba s invaliditetom da učestvuju u političkom i javnom životu kao što je navedeno u Moskovskom dokumentu (1991, paragrafi 41.1-415). Ove obaveze se uklapaju u širi okvir OEBS-ove posvećenosti demokratskom upravljanju i specifičnom mandatu ODIHR-a da pomogne državama članicama u implementaciji obaveza u pogledu posvećenosti ljudskim dimenzijama.

Na primjer, države se obavezuju da će “promovisati principe demokratije” (Helsinški dokument 1992, stav 10) i obezbijediti: jednakost pred zakonom; jednako pravo glasa; pristup javnim kancelarijama; političkim partijama; anti-diskriminaciju u svim sferama (Kopenhagen 1990, st 5.9, 7.4, 7.5, 7.6 i 25.4).

Na osnovu ovih obaveza i u skladu sa svojim mandatom da pomaže državama članicama u sprovođenju svojih obaveza u pogledu posvećenosti ljudskoj dimenziji, 2021. sastalo se ODIHR Savjetodavno vijeće/komisija za političko učešće osoba s invaliditetom. Komisija se sastoji od 11 nezavisnih eksperata iz čitavog regiona OEBS-a, od kojih se većina identifikuje kao osobe s invaliditetom. Komisija daje savjete, smjernice i preporuke ODIHR-u o pitanjima koja se odnose na učešće osoba s invaliditetom u političkom i javnom životu.
Na osnovu toga, ODIHR u konsultaciji sa Komisijom nudi sljedeće preporuke državama članicama, njihovim parlamentima, zakonodavcima, političkim partijama i organima za upravljanje izborima. Preporuke su finalizovane tokom godišnjeg sastanka u Dablinu, Irska, 14. novembra 2023. Na ovaj način ODIHR nastoji da se zalaže za istinsko uključivanje osoba s invaliditetom širom regiona OEBS-a.

1. Donijeti inkluzivno zakonodavstvo

Preporučujemo da države članice usvoje sve odgovarajuće zakonodavne, administrativne i druge mjere u skladu sa Konvencijom UN o pravima osoba s invaliditetom (CRPD), obavezama OEBS-a, drugim međunarodnim dokumentima i normama, da obezbijede ostvarivanje prava na učešće u političkom i javnom životu za osobe s invaliditetom i da izmijene ili ukinu postojeće zakone, propise, običaje i praksu koji predstavljaju diskriminaciju na osnovu invaliditeta u ostvarivanju političkih prava.

2. Identifikovati i ukloniti prepreke

Preporučujemo da države članice identifikuju i sistematski prevazilaze prepreke koje onemogućavaju političko učešće osoba s invaliditetom, uključujući i one vezane za fizičku pristupačnost, kognitivnu, pravne barijere, komunikaciju, pristup informacijama i faktore stavova.

3. Obezbijediti pristupačne informacije i mehanizme podrške

Preporučujemo da države članice razviju i implementiraju mjere kako bi osigurale da postupci/procesi/protokoli, dokumenta i informacije u vezi sa političkim učešćem budu u potpunosti pristupačni osobama s invaliditetom. Ovo uključuje ponudu materijala u više formata, kao što su: audio, Brajevo pismo, tumačenje znakovnog jezika, titlovanje u stvarnom vremenu, lako čitljiv format i pristupačne digitalne platforme. Države člancie bi takođe mogle uspostaviti službe, uključujući personalne asistente po izboru i razumne adaptacije, kako bi se osiguralo aktivno angažovanje osoba s invaliditetom u svim aspektima političkog života.

4. Rodno osjetljiva i intersektorska zastupljenost

Prepoznajući da se osobe s invaliditetom, posebno žene i pojedinci koji se identifikuju s višestrukim marginalizovanim identitetima, mogu suočiti s dodatnim preprekama u pristupu političkom životu, preporučujemo da države članice aktivno razmatraju intersekcionalnost kao ključni element inkluzivnog političkog učešća. Intersekcionalnost se odnosi na to kako različite društvene kategorije, uključujući, ali ne ograničavajući se na invaliditet, rod, godine, religiju, „rasu“ i etničku pripadnost, doprinose jedinstvenim iskustvima stigme ili diskriminacije.

5. Izgradnja kapaciteta i svijest

Preporučujemo da države članice investiraju u programe obuke za parlamentarce, parlamentarno osoblje, vlade i širu javnost da podignu svijest o pravima osoba s invaliditetom i inkluziju, njeguju inkluzivnu političku kulturu, dajući prioritet sesijama koje vode stručnjaci koji donose proživljeno iskustvo invaliditeta. Druge mjere mogu uključivati, ali se ne ograničavaju na, povećanje zastupljenosti zaposlenih s invaliditetom u ulogama donošenja odluka i osiguravanje programa parlamentarnog stažiranja za mlade ljude koji uključuje invaliditet.

6. Promovisati inkluzivnu zastupljenost u političkom i javnom životu

Preporučujemo da države članice ohrabre političke partije da aktivno promovišu interno zastupanje osoba s invaliditetom i kao kandidata na izborima, prepoznavajući vrijednosti različitosti u političkom životu. Ova preporuka se takođe proširuje na predstavljanje i uključivanje osoba s invaliditetom u izborna tijela i grupe za posmatranje izbora, koje obuhvataju domaće i međunarodne izbore.

7. Prikupljanje podataka i izvještavanje

Preporučujemo da države članice prikupljaju, redovno ažuriraju i objavljuju razvrstane podatke o političkom učešću osoba s invaliditetom, uključujući njihovu zastupljenost u nacionalnim parlamentima, sa ciljem da se identifikuju i otklone barijere u ostvarivanju političkih prava. Države članice treba da informišu ODIHR o svojim naporima za unapređenje uključivanja osoba s invaliditetom u nacionalne parlamente, olakšavajući međusobni prikaz i razmjenu najboljih praksi među članicama OEBS-a.

8. Konsultacije sa osobama s invaliditetom i njihovim reprezentativnim organizacijama

Preporučujemo da države članice uključe u sveobuhvatne konsultacije osobe s invaliditetom, njihove reprezentativne organizacije, nacionalne institucije za ljudska prava i nacionalna savjetodavna tijela osoba s invaliditetom o odlučivanju i tokom izrade i tokom sprovođenja politika, kako bi se osiguralo njihovo aktivno učešće u takvim procesima.

9. Sprovesti inkluzivne izborne procese

Preporučujemo da države članice promovišu sveobuhvatan angažman osoba s invaliditetom tokom čitavog izbornog ciklusa i prelaze sve izborne procese, uključujući: edukaciju birača, registraciju birača, kampanje, glasanje, praćenje izbora i rezultata, postizborne procjene i reformske procese.

10. Međunarodna saradnja

Preporučujemo da države članice podstiču pristup izborima za osobe s invaliditetom,
programiranje i uključivanje invaliditeta u sve razvojne saradnje političkog učešća,
uključujući i one sa međunarodnim organizacijama, civilnim društvom i drugim
državama članicama OSCE.

ODIHR ohrabruje države članice OSCE-a da razmotre ove preporuke u okviru rada na stvaranju inkluzivnijeg i reprezentativnijeg političkog pejzaža, te na taj način podrže principe demokratije, ljudskih prava i jednakosti za sve unutar OEBS regiona.

ODIHR Advisory Panel on the Political Participation of Persons with Disabilities

Virginia Atkinson, Senior Global Inclusion Adviser of the International Foundation for Electoral Systems (USA)
Anna Drabarz, Disability activist and legal scholar (Poland)
Pat Clarke, Vice President of European Disability Forum (Ireland)
Martin Conway, Senator, Ireland (Ireland)
Karina Chupina, Disability inclusion expert (Russia/Germany)
Janos Fiala Butora, legal scholar (Hungary)
Lyazzat Kaltayeva, Senator, Kazakhstan (Kazakhstan)
Janet E. Lord, Senior Fellow, Harvard Law School Project on Disability and Executive
Director, Center for International and Comparative Law, University of Baltimore School of Law. (USA)
Helga Stevens, Lawyer, former Member of the Flemish Parliament, the Belgian Senate and the European Parliament and deaf rights activist (Belgium)
Iryna Tekuchova, Director Disability Research Center, Fight for Rights (Ukraine)
Amu Urhonen, Disability activist and leader in Finnish party politics (Finland)

Prevela: Katarina Bigović Kulić
Nikšić, 21.februar 2024.
Izvor, preporuke na engleskom jeziku:
https://www.osce.org/files/f/documents/b/1/559254.pdf

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

eighteen − twelve =