Duboko razočarani odlukom evropskih institucija da ne kriminalizuju prisilnu sterilizaciju u skladu sa sporazumom postignutim u vezi sa Direktivom o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Prisilna sterilizacija žena i djevojčica s invaliditetom je sveprisutno kršenje ljudskih prava koje ostavlja traume i doživotne ožiljke. Dugogodišnji zahtjev je da se to zabrani, a ova direktiva je pružila jedinstvenu priliku da se to učini na nivou Evropske unije. EU je propuštila ovu šansu da osigura zaštitu svojih građana od štete. Posebno se ističe nespremnost nekoliko evropskih zemalja u okviru Savjeta EU da ustupe ovom zahtjevu.
Ova direktiva treba da obezbijedi određena poboljšanja prava žena i djevojčica s invaliditetom.
Prema informacijama iz posljednje runde pregovora, poboljšanja uključuju: stvaranje otežavajućih okolnosti kada je krivično djelo počinjeno nad ženom ili djevojkom s invaliditetom, smjernice za organe koji postupaju u krivičnom postupku, uključujući i kako postupati prema žrtvama na način koji je osjetljiv na invaliditet, i dostupnost usluga i podrške žrtvama za žene i djevojčice s invaliditetom, uključujući personalnu asistenciju, kao i ciljane preventivne mjere i informacije predstavljene u formatima dostupnim osobama s invaliditetom.
Međutim, kriminalizacija prisilne sterilizacije širom Evropske unije, zajedno sa definicijom silovanja zasnovanom na pristanku, znatno bi poboljšala živote nebrojenih žena i poslala bi poruku da su prava žena s invaliditetom važna. Pojedine zemlje su uložile napore i preduzele korake da zabrane prisilnu sterilizaciju osoba s invaliditetom: Belgija, Malta, Španija i Švedska. Malta je unijela izmjene u svoje nacionalne zakone. Portugal, Češka, Mađarska (koje takođe dozvoljavaju prisilnu sterilizaciju maloletnika sa invaliditetom), potom Bugarska, Kipar, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Letonija, Litvanija, Slovačka moraju što prije pristupiti izmjenama.
Pirkko Mahlamäki, predsjedavajuća Komiteta žena Evropskog foruma osoba s invaliditetom rekla je:
“Trebao je biti očigledan korak da se zabrani takva varvarska praksa, da se spriječi sterilizacija žena protiv njihove volje i bez njihovog znanja ili pristanka. Države trebaju djelovati na zahtjeve žena s invaliditetom i osigurati njihova prava, umjesto da donose odluke u njihovo ime!”