Preskoči na sadržaj

Vodič za žene žrtve nasilja

Objavljeno u Aktuelnosti

Uvod:

Ono o čemu se malo zna, rijetko javno govori a još rijeđe piše jeste nasilje nad osobama s invaliditetom, što od strane društva, okoline, školskih i fakultetskih kolega, što od strane roditelja. Ova tema je zaista teška za shvatiti, s obzirom na to da je teško procesuirati to kakav čovjek neko može biti da bi bio u stanju da svjesno i namjerno povrijedi drugu osobu, pogotovo kada je riječ o roditeljima. Ako prijavljenog nasilja nad osobama s invaliditetom ima malo, ne znači da ono zaista ne postoji. To samo znači da osobe s invaliditetom nisu na pravi način osnažene kako bi ga prijavile.
Nasilje je širok pojam koji obuhvata mnoge radnje i može biti namjerno ili nenamjerno počinjeno od strane njegovatelja, članova porodice, nastavnika, komšije, nekoga ko živi u istom domu, socijalnih radnika, doktora, čak stranaca ili poznanika. Ono oduzima nečiju slobodu, ljudska prava ili dostojanstvo ili uzrokuje štetu ili povredu. Važno je razumjeti da nasilje može biti počinjeno od strane bilo koga i na bilo kojoj lokaciji, čak i tamo gdje ga ne biste očekivali ili od nekog kome vjerujete. Još je češće kada postoji odnos između dvoje ljudi nejednake moći, kao što su njegovatelj i osoba sa invaliditetom. Takođe je češće kada postoje značajne starosne razlike, kada je nekome data potpuna finansijska ili pravna moć nad nekim drugim, kada su resursi za njega ograničeni i kada se njegovatelju apsolutno vjeruje i nikada nije provjeren.

Prema Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom, država je obavezna da osigura odgovarajuće oblike pomoći i podrške osobama s invaliditetom koje su bile žrtve nasilja, s posebnim naglaskom na preventivne programe. Akcioni plan Evropske skupštine za prava i potpunog učestvovanja u društvu osoba s invaliditetom navodi da je čin zlostavljanja i nasilja nad drugom osobom neprihvatljiv i da društvo ima dužnost pobrinuti se da pojedinci, naročito oni najranjiviji, budu zaštićeni od nasilja.

Takođe se navodi da je učestalost zlostavljanja i nasilja nad osobama s invaliditetom znatno viša kod onih s težim invaliditetom. Zbog toga se propisuje obaveza sprovođenja politika i zakona kako bi se osobe s invaliditetom zaštitile od nasilja, te im se osigurala podrška ako postanu žrtve nasilja.

Na sljedećem linku možete pogledati i preuzeti Vodič za žene žrtve nasilja – NASILJE NAD ŽSI

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

14 − 3 =