Savez slijepih Crne Gore organizovao je fokus grupno istraživanje u petak 19.maja 2023.godine, u okviru aktivnosti Radne grupe za pristupačno glasanje Evropskog saveza slijepih, koju čini naša pomoćnica direktora Katarina Bigović Kulić.
Fokus grupi prisustvovalo je 10 osoba oštećenog vida, koje su dale svoja zapažanja u odnosu na registraciju birača, pristupačnost informacija, te biračkih mjesta, mogućnosti kandidovanja.
Zaključci:
REGISTRACIJA BIRAČA
- Po pitanju registracije birača, u Crnoj Gori je ona automatska, odnosno svaki građanin/ka po navršenoj 18.godini stiče biračko pravo. Učesnici/ce fokus grupe su naveli da nijesu imali problema u ovom aspektu, da su svi bili automatski registrovani.
(NE)PRISTUPAČNE INFORMACIJE
- Informacije o izbornim listama, kandidatima, uopšteno programima političkih partija, učesnici/ce fokus grupe uglavnom nalaze na portalima i TV, a čitaju ih preko telefona najčešće.
- Često na portalima budu grafikoni, fotografije koji nijesu opisani, a često iskaču i oglasi.
- Web sajtovi institucija, poput Državne izborne komisije nemaju pristupačan format, ponekad elektronski format.
- Političke partije, prema navodima učesnika/ca fokus grupe, nemaju pristupačne formate i ne nude informacije koje su dostupne osobama oštećenog vida.
- Što se tiče pristupačnih formata, to je jedino, prema navodima učesnika/ca, elektronski format. Nema dostupnih formata: uvećani format, audio format, Brajevo pismo.
Sve to dovodi do toga da osobe oštećenog vida ne mogu aktivno da se uključe u procese, da se aktivno informišu o mogućim kandidatima koji će ih sjutra predstavljaju.
U nastavku navodi učesnika/ca fokus grupe:
- “Pa, djelimično, pošto se o tome moglo čitati na internet i vidjeti na televiziji. “
- “Upoznajemo se kroz video spotove.”
- “Nema opisa kada se emituju spotovi.”
- “I onda nas pitaju što nas nema, što nismo uključeni. Kako kad nemamo informacija. “
- “Ja bih da imam audio format, ali mi nije dostupan. “
- “Treba razviti svijest da osobama oštećenog vida nedostaju informacije.”
- “Edukacija o načinima izvještavanja za sve aktere. “
- “Dostupne informacije bi svakako povećale participaciju osoba oštećenog vida.”
(NE)PRISTUPAČNOST BIRAČKIH MJESTA
- Za sve učesnike/ce fokus grupe trenutni sistem, koji se tiče legislative, obezbjeđuje samostalnost i tajnost. Međutim, stanje na terenu ne prati implementacija zakonskih i podzakonskih akata, te tako često ne mogu da ostvare pravo glasa samostalno i tajno.
- Birački odbori, prema riječima učesnika/ca, nijesu edukovani, često djeluju pogubljeno, i ne umiju da pristupe osobama oštećenog vida.
- Brošuru na Brajevom pismu, šablon za glasanje, predstavnici biračkog odbora, traže u materijalima, pa se osobe oštećenog vida često osjećaju jako neprijatno.
- Članovi/ce biračkih odbora se mijenjaju kontinuirano, te tako nedostaje edukacija istih.
- Uglavnom navodi se izostanak većine elemenata pristupačnosti: taktilne staze vodilje, uvećan format, adekvatno osvjetljenje, informacije na Brajevom.
- Osobe oštećenog vida mogu glasati na biračkom mjestu koristeći šablon za glasanje, uz podršku asistenta kojeg sami izaberu, kao i od kuće, putem pisma.
- Predloženo je poštovanje trenutne zakonske regulative, obavezna prisutnost svih elemenata pristupačnosti i obavezna edukacija uz dodjelu sertifikata za članove/ice biračkih odbora.
- Kod elemenata pristupačnosti koje bi trebalo uvesti navode se: informacija o broju biračkog mjesta na Brajevom pismu, zbirna lista kandidata u uvećanom formatu i na Brajevom pismu.
U nastavku navodi učesnika/ca:
- “Ne. Konkretno nije bilo taktilne staze vodilje. Tražio sam brošuru na Brajevom da se upoznam sa sadržajem, kao i šablon za glasanje. Jako neprijatna situacija, koja je potrajala, nekih 10 minuta. Stvorio sam gužvu, svi su se pitali šta čeka. “
- “Meni su nedostajale informacije o broju biračkog mjesta, jer na mom biračkom mjestu imaju tri učionice, i sve tri su biračka mjesta, a nema informacije na Brajevom, kako bih ja znala gdje da glasam. “
- “Ja u kabini nisam imao nikakve svjetlosti.“
- “Moje biračko mjesto nije imalo nijedan element i bilo je jako mračno.“
- “Birački odbori potpuno needukovani.“
- “Problem je što su članovi/ce biračkih odbora, predstavnici/ce političkih partija, koji brane svoje interese. A nemaju dovoljno znanja. “
- “To što partije predlažu, meni nije problem. Samo neka provjere kako rade te osobe. Ako ne znaju, neka ih mijenjaju redovno. “
- “Ja sumnjam da ti ljudi prolaze ikakvu edukaciju.”
- “Oni moraju biti edukovani, kako bi izborni dan prošao kako treba. Valjda oni nama treba da pomognu. “
- “Moje biračko mjesto je nepristupačno, i već duži niz godina tražim da glasam od kuće, putem pisma. “
POSTIZBORNE INFORMACIJE
- Kada je riječ o informacijama nakon izbornog dana, izborni rezultati su dostupni, ali ne i pristupačni, prema navodima učesnika/ca fokus grupa. Tokom izbornog dana obično prate emisije na TV ekranima, portalima, a grafikoni nikad nijesu opisani.
- Većina učesnika/ca fokus grupa nije tražila informacije na web sajtu Državne izborne komisije. Navode da pres konferencije Državne izborne komisije nude sve informacije, presjek po gradovima.
Navodi učesnika/ca:
- “Ja gledam izbornu noć i prve rezultate na TV. Nikad ne čekam zvaničnu objavu Državne izborne komisije. “
- “Ja nemam interesovanja da pogledam te informacije. “
- “Ja iz znatiželje pogledam, i pres konferenciju Državne izborne komisije, a i na sajtu kasnije. “
KANDIDATURA OSI
- Mnogi učesnici/ce navode da nemaju neko interesovanje, da ima dosta otežavajućih preduslova za kandidaturu. Osobe oštećenog vida nemaju preduslove za kandidovanje, nemaju pristupačne informacije, pristupačno okruženje, ne prepoznaju nijedan vid podrške.
- Predložene su određene kvote za OSI na listama, obavezan procenat na listama, tako da omogući učešće OSI, ali nijesu sigurni koja je kvota adekvatna, te da li ići na procenat prema popisu stanovništva.
- Za učesnike/ce fokus grupe posebna partija OSI nije prihvatljiva.
- Suštinski nedostaje povjerenje u aktere političkih partija.
Navodi učesnika/ca:
- “Na to utiče i što imamo par osoba s invaliditetom u parlamentu, a to ne prihvataju.“
- “Trenutni rijaliti mi se ne sviđa i ne bih se nikad kandidovao.
- “Treba da postoji predstavnik osoba s invaliditetom.”
- “Manjak OSI počinje i sa preprekama u školovanju, nepristupačne informacije, okruženje”
- “Po meni bi bilo obavezno da OSI budu na listama.“
- “Ja nisam za posebnu partiju OSI.”
- “Mislim da partije ne bi smjele da se vezuju za jednu karakteristiku, već za društvo. Imam osjećaj da bi bila prisutna još veća segregacija.“
- “Mene kvotni sistem nervira, ne može se sve ukalupiti. Maskira se samo.“
- “A i poslanici/ce su samo tu ispred partija. Ne vidim da baš zastupaju društvo.“
- “Ja jedva čekam otvorene liste.“
- “U kampanji još nisam čuo konkretno rješenje za OSI.“
- “Ne prepoznajem nijedan vid podrške na koji bih naišla pri kandidaturi.“
Izvještaj na engleskom možete pročitati i preuzeti u nastavku – Fokus grupa