Anđela Dragović koordinatorka projekta „Žene s invaliditetom dostojanstveno“ koji Savez slijepih Crne Gore sprovodi uz finansijsku podršku Centra za ženska prava i Austrijska agencije za razvojnu saradnju, sastala se u utorak 20.12.2022. sa predstavnicom opštine Kotor, višom savjetnicom za socijalnu i dječiju zaštitu i predsjednicom savjeta za osobe s invaliditetom Ana Marijom Brajković
Koordinatorka projekta Anđela Dragović predstavila je aktivnosti projekta sa posebnim osvrtom na prepreke sa kojima se suočavaju žene i djevojčice s invaliditetom, žrtve nasilja. Posebno se osvrnula na njihovu nedovoljnu informisanost o vrstama nasilja, mehanizmima zaštite od istog, kao i činjenicu da se sistem prevencije, zaštite i podrške za reintegraciju i rehabilitaciju žrtava nasilja i dalje neadekvatno adresira u normativnim okvirima. Takođe je kao prepreke navela nepristupačnost informacija u pristupačnim formatima, fizičku nepristupačnost u vidu nedostatka taktilnih staza vodilja. Kazala je i da je pristup prema žrtvama nasilja neadekvatan, pa se često istima i ne vjeruje da su doživjele nasilje od strane porodice, ponajviše ekonomsko koje podrazumijeva uskraćivanje i raspolaganje finansijama, socijalnim davanjima. Takođe je navela da je član porodice koji vrši nasilje najčešće i asistent ženi ili djevojčici s invaliditetom, što dodatno otežava dolazak do nadležne institucije zbog nedostatka pristupačnog transporta. Istakla je i da su žene s invaliditetom nedovoljno ohrabrene nedostaje im samopouzdanja jer se od njih ne očekuje da budu supruge, majke. Ana Marija Brajković je objasnila da u okviru sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti djeluje kancelarija za prevenciju narkomanije, djece u riziku, rodne ravnopravnosti, realizuje aktivnosti za pripadnike Romske i Egipčanske populacije, djecu čiji su roditelji korisnici jednokratne pomoći, korisnike materijalnog obezbjeđenja porodice i lične invalidnine. Objasnila je da kancelarija za prevenciju realizuje brojne edukacije u osnovnim i srednjim školama u saradnji sa domovima zdravlja, Zavodu za zapošljavanje. Pored edukacija u cilju prevencije, kancelarija podstiče i obrazovanje Romske populacije, istima je obezbijeđen besplatni taksi prevoz od kuće do škole i obrnuto čime se djeca motivišu da budu obrazovani, ukoliko žele da se nakon školovanja zaposle i obezbijede sebi egzistenciju. Brajković je kazala i da je sekretarijat u okviru kog radi izradio lokalni akcioni plan za unaprjeđenje socijalne i dječije zaštite za opštinu Kotor na period 2021-2024. gdje su se anketom mapirale grupe koje su najviše pogođene na nivou opštine i to: djecu i mlade u riziku, RE populaciju, materijalno ugrožena lica i starija lica. Kazala je i da je Lokalni akcioni plan za osobe s invaliditetom u pripremi od strane ciljne grupe kojom je ista namijenjena.
Brajković je objasnila da u okviru opštine djeluje i savjet za osobe s invaliditetom u okviru kojeg je na Međunarodni dan osoba s invaliditetom održana svečana sjednica na kojoj je dogovoreno da organizacije osoba s invaliditetom kojih je 7 na nivou opštine naprave spisak ključnih aktivnosti za koje bi opština budžetom opredijelila određeni iznos sredstava, poput personalne asistencije. Kazala je i da u Kotoru nedostaje licenciranih usluga za osobe s invaliditetom, te kao ustanovu koja sprovodi uslugu geronto domaćice Dom starih Grabovac u Risnu. Kazala je i da se rad pomenutog savjeta mora intezivirati kako bi se sprovele predviđene aktivnosti.
Brajković je navela i da je izrađena Nacionalna strategija o rodnoj ravnopravnosti 2021-2025. U odnosu na navedeno, Dragović je predložila da se u okviru kreiranja predstojećih dokumenata, akcionih planova, uvrsti i tematika nasilja nad ženama i djevojčicama s invaliditetom, radi što kvalitetnijeg djelovanja i zagovaranja.
Bilo je riječi i o fizičkoj pristupačnosti, tačnije o mogućnosti da se u starom gradu ugrade taktilne staze vodilje koje bi vodiile do najvažnijih institucija ukoliko to UNESCO dozvoli.
Takođe, Brajković je upoznala predstavnicu SSCG da su u samoj opštini obezbijeđeni elementi pristupačnosti u vidu natpisa na ulazu vratima kancelarija na Brajevom pismu, pristupačnim rampama, liftu. Dogovoreno je proslijeđivanje informacija sa sastanka kancelariji za prevenciju u cilju saradnje, zagovaranja i obezbjeđivanja što boljeg položaja za žene i djevojčice sa invaliditetom žrtve nasilja.
OPŠTINA KOTOR KONSTRUKTIVAN PARTNER U PROCESU UNAPREĐENJA ZAŠTITE OD NASILJA DJEVOJČICA I ŽENA S INVALIDITETOM NA LOKALNOM NIVOU
Objavljeno u Aktuelnosti