Preskoči na sadržaj

UČENICI OŠTEĆENOG VIDA DISKRIMINISANI U OBRAZOVANJU

Objavljeno u Aktuelnosti

Savez slijepih Crne Gore podnio je pritužbu zbog diskriminacije, uskraćivanja prava na pristupačno obrazovanje i nejednak tretman pred zakonom osnovaca, učenika oštećenog vida.
U pritužbi se, posebno ističe da i osnovci oštećenog vida, poput ostalih vršnjaka, imaju pravo na besplatno i pristupačno obrazovanje, shodno odredbama našeg pravnog sistema; da je trenutno stanje u Crnoj Gori takvo da djeca oštećenog vida nemaju pristupačnu literaturu i udžbenike, uprkos činjenici što je osnovno obrazovanje obavezno za sve.

“Savez slijepih smatra i insistira da Ministarstvo mora što prije preduzeti mjere i radnje koje vode do ravnopravnog obrazovanja osnovaca oštećenog vida, a to kako ističe nije moguće bez adekvatnog udžbenika za opismenjavanje, ali i ostalih udžbenika za osnovnu školu, koji moraju biti izrađeni u pristupačnim formatima za onu djecu koja imaju manje ili više oštećen vid (U prvom redu Brajevo pismo, zatim uvećani format i audio-format.). Ovaj zahtjev kako iz Saveza slijepih ističu zasnivaju u prvom redu na odredbama: Ustava Crne Gore Konvencije UN o pravima lica sa invaliditetom, Zakona o zabrani diskriminacije lica s invaliditetom i Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, a zatim i na nastojanju našeg društva i zajednice da Crna Gora postane inkluzivno, ravnopravno i poželjno mjesto za život, obrazovanje, rad; mjesto gdje su izjednačene mogućnosti i prava za sve njene građane i građanke.”

Zaštitnik je u ispitnom postupku zatražio izjašnjenje na navode iz pritužbe od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta. Kako na ovaj zahtjev nije odgovoreno, niti su iznijeti razlozi zbog kojih nije postupljeno ili eventualno nije bilo moguće odgovoriti, Zaštitnik je Ministarstvu prosvjete uputio ponovni zahtjev (urgenciju) za dostavljanje izjašnjenja, bez daljeg odlaganja. Međutim, po upućenim zahtjevima nije postupljeno.

Zaštitnik najprije konstatuje da u Crnoj Gori ne postoji adekvatan i prilagođen užbenik za opismenjavanje djece oštećenog vida, kao ni ostali udžbenici u odgovarajućim formatima za osnovnu školu. Sa druge strane konstatuje da brojni akti nacionalnog i međunarodnog prava, uključujući i Ustav Crne Gore zabranjuju diskriminaciju po bilo kom osnovu, što nesumnjivo uključuje i invaliditet.

Zaštitnik smatra da nepostojanje adekvatanog i prilagođenog užbenika za opismenjavanje djece oštećenog vida i ostalih udžbenika za osnovnu školu u odgovarajućim formatima nesumnjivo smanjuje stepen inkluzivnosti obrazovnog sistema odnosno na diskriminatoran način krši pravo na obrazovanje na štetu ove djece.

Na osnovu navedenog, Zaštitnik preporučuje Ministarstvu prosvjete:
– da preduzme sve neophodne aktivnosti iz svoje nadležnosti, uključujući i zakonodavne kako bi učenici oštećenog vida osnovno-školskog uzrasta ostvarili pravo na obrazovanje, bez diskriminacije i na osnovu jednakosti sa drugima, a posebno one koje su usmjerene na:
1) olakšavanje učenja Brajevog pisma izdavanjem udžbenika za opismenjavanje na Brajevom pismu;
2) ostvarivanje prava na obrazovanje na Brajevom pismu i drugim pristupačnim formatima, kroz izdavanje drugih udžbenika i udžbeničke literature za osnovnu školu na Brajevom pismu i drugim pristupačnim formatima.
3) zapošljavanje nastavnog osoblja koje je kvalifikovano da koristi Brajevo pismo, uključujući nastavnike koji su i sami lica sa invaliditetom.
– da relevantne aktivnosti sporovodi uz bliske konsultacije i aktivno učešće lica sa invaliditetom, uključujući djecu sa invaliditetom, kroz organizacije koje ih predstavljaju i zastupaju.

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

three × 3 =