Projekat „Jednakošću do dostojanstvenog života OSI u Crnoj Gori“ finansiran od strane Evropske unija, realizuje Savez slijepih Crne Gore (SSCG) u partnerstvu sa Udruženjem za podršku osobama sa invaliditetom Bijelo Polje (UPOSI BP).
Naziv konkursa: Subgranting program dodjele malih grantova za organizacije osoba s invaliditetom, sa ciljem povećanja kapaciteta lokalnih organizacija za promovisanje i razvoj usluga podrške za osobe s invaliditetom.
PITANJA I ODGOVORI
Projekat finansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore, Udruženje za podršku osoba s invaliditetom Bijelo Polje, Savez slijepih Crne Gore, Evropska Unija.
Projekat “Jednakošću do dostojanstvenog života OSI u Crnoj Gori” finansiran od strane Evropske unije i konfinansiran od strane Ministartsva javne uprave Crne Gore.
PITANJA I ODGOVORI
1. Da li projektni prijedlog za Subgranting mogu poslati i organizacije čija je oblast djelovanja društvena briga za djecu i mlade (kroz ciljeve se obuhvata Statutom zaštita prava OSI, inkluzija lica sa invaliditetom itd. )?
Da. Projektni predlog za subgranting mogu poslati organizacije koje ispunjavaju uslove predstavljene u Vodiču, u odjeljku 2.5.
Pravo učešća na ovom konkursu imaju OCD koje ispunjavaju sljedeće kumulativne uslove:
• da imaju status pravnog lica;
• da su neprofitnog tipa;
• da su organizacije civilnog društva;
• da su registrovane u Crnoj Gori najmanje 12 mjeseci prije roka za dostavljanje prijedloga projekta i da imaju sjedište u Crnoj Gori;
• da su direktno odgovorne za pripremu i upravljanje projektom;
• da imaju iskustva u radu sa osobama s invaliditetom u oblasti servisa podrške,
koje će dokazati u skladu sa odjeljkom 3.Vodiča.
2. Na koji način je potrebno dokazati iskustvo u ovom konkursu? Da li je potrebno u prethodnim godinama realizovan projekat ili prihvatate u ovoj godini?
Kao što stoji u odjeljku 3. Vodiča, potrebno je između ostalog dostaviti:
(4) dokaz o iskustvu u oblasti servisa podrške za osobe s invaliditetom (može biti napisan u vidu dopisa ili kopija ugovora, visibility aktivnosti i sl.) .
Projekti mogu biti realizovani u prethodne dvije godine, uključujući 2022, dakle 2020, 2021.i 2022.
3. Da li kopija dokumentacije koja se predaje mora biti ovjerena kod notara ili u opštini?
Ne. Kako stoji u Vodiču, u odeljku 3.
Uz prijavni paket, podnosioci prijedloga projekata treba da podnesu sljedeću prateću dokumentaciju u jednom primjerku:
(1) kopiju Rješenja o registraciji organizacije, (2) kopiju Statuta organizacije, (3) kopiju bilansa stanja i bilansa uspjeha organizacije za prethodnu 2021. godinu, (4) dokaz o iskustvu u oblasti servisa podrške za osobe s invaliditetom (može biti napisan u vidu dopisa ili koprija ugovora, visibility aktivnosti i sl.), (5) potpisanu i ovjerenu izjavu o tome da više od polovine članova organa upravljanja organizacije nijesu članovi organa političkih partija, javni funkcioneri, rukovodeća lica ili državni službenici, odnosno namještenici.
Dakle, nigdje se ne traži ovjerena kopija dokumentacije.
4. Da li se predaje kompletan Statut organizacije ili se kopiraju samo ciljevi i djelatnost?
Da, dostavlja se kompletan tekst Statuta. Kako je definisano u Vodiču, u odeljku 3. gdje je nabrojano koju sve prateću dokumentaciju, uz prijavni paket, podnosilac treba da dostavi, između ostaloga dostavlja se:
(2) kopiju Statuta organizacije,
5. Da li poziv obuhvata servise podrške personalnog asistenta?
Kako stoji u napomeni u Vodiču, u odeljku 4.
Napomena: SSCG i UPOSI ne mogu davati mišljenje o ciljevima, očekivanim rezultatima i aktivnostima predloženih projekata, kao i o drugim elementima prijedloga projekata, a sve u cilju obezbjeđivanja ravnopravnog položaja svih podnosilaca prijedloga projekata.
6. Da li možemo istovremeno da tražimo više servisa podrške (na primer: tumača znakovnog jezika i servis podrške pomoć u kući, ili personalnu asistenciju)?
Kako stoji u napomeni u Vodiču, u odeljku 4.
Napomena: SSCG i UPOSI ne mogu davati mišljenje o ciljevima, očekivanim rezultatima i aktivnostima predloženih projekata, kao i o drugim elementima prijedloga projekata, a sve u cilju obezbjeđivanja ravnopravnog položaja svih podnosilaca prijedloga projekata.
7. Kako se finansiraju putni troškovi, recimo do Podgorice, kada je potrebno da uz korisnika ide i personalni asistent (je li trošak puta za asistenta snosi korisnik/organizacija ili postoji mogućnost da se takav trošak budžetira projektom)?
Zavisi od okolnosti i razloga putovanja.
Ako je vezano za realizaciju aktivnosti projekta, postoji mogućnost budžetiranja putnih troškova za odlazak u drugi grad. I taj trošak se budžetira u okviru stavke 2. Prijedloga budžeta, na ime putnih troškova. Ali to ne podrazumjeva posebno budžetiranje putnih troškova za personalnog asistenta.
A ako je putovanja personalnog asistenta vezano za potrebe organizacije mimo projekta, trošak putovanja i personalnog asistenta i korisnika snosi organizacija ili sam korisnik.
8. Treba li na mail da se šalje samo prijavni formular i prijedlog budžeta, ili se šalje i propratna dokumentacija? Da li za slanje na mail treba da budu potpisani prijavni formular i prijedlog budžeta, ili je dovoljno samo da budu potpisani za slanje putem pošte na adresu Saveza?
Kao što stoji u Vodiču, u odeljku 3.
Prijavni paket se šalje u dva štampana primjerka, ovjerena pečatom organizacije i potpisom lica ovlašćenog za zastupanje (jedan original, jedna kopija) i elektronska verzija, koja po svom sadržaju mora biti identična štampanom primjerku prijavnog paketa na email adresu subgranting.sscg@gmail.com .
Što znači na mail adresu se šalje identična dokumentacija koja se šalje i u štampanoj verziji na adresu Saveza.
To znači na adresu Saveza i putem emaila se šalju: Prijavni formular i Prijedlog budžeta, sa pratećom dokumentacijom:
(1) kopiju Rješenja o registraciji organizacije,
(2) kopiju Statuta organizacije, (3) kopiju bilansa stanja i bilansa uspjeha organizacije za prethodnu 2021. godinu, (4) dokaz o iskustvu u oblasti servisa podrške za osobe s invaliditetom (može biti napisan u vidu dopisa ili koprija ugovora, visibility aktivnosti i sl.) (5) potpisanu i ovjerenu izjavu o tome da više od polovine članova organa upravljanja organizacije nijesu članovi organa političkih partija, javni funkcioneri, rukovodeća lica ili državni službenici, odnosno namještenici.
9. Da li se radi matrica logičkog okvira? U dokumentaciji je ne vidimo.
Logička matrica se ne radi.
10. Da li je poziv namijenjen samo za servise podrške za osobe oštečenog vida?
Nije. Poziv je namijenjen za sve osobe s invaliditetom.
11. Može li servis podrške realizovan kroz javne radove da se smatra iskustvom organizacije? Ili je potrebno i iskustvo kod pružanja servisa podrške podržanih od Ministarstva ili nekog dr.donatora?
Kao što stoji u odjeljku 3. Vodiča, potrebno je između ostalog dostaviti:
(4) dokaz o iskustvu u oblasti servisa podrške za osobe s invaliditetom (može biti napisan u vidu dopisa ili kopija ugovora, visibility aktivnosti i sl.) .
Dokazi se dostavljaju za realizovane projekte u prethodne dvije godine, uključujući i 2022, dakle 2020, 2021. i 2022.godina.
12. Da li će prioritet kod podržavanja projekta imati organizacije sa sjevera u odnosu na organizacije iz drugih područja (sa juga ili centralnog dijela Crne Gore)? Interesuje me još, kako i na koji način će se obezbijediti taj prioritet? Hoće li dodatnim bodovanjem ili možda imate neki drugi način
da to obezbijedite?
U okviru ovog poziva nema prioritetnih organizacija, te tako nema ni načina na koji se obezbjeđuje prioritetnost.
13. Molim Vas da mi pojasnite da li NVO Media Most ,koju ja predstavljam, moze aplicirati na aktuelnom konkursu, ako u svom programu, izmedju ostalog, ima i rad sa djecom sa ostenjem vida. Namjera je snimanje zvucne revije za djecu , u kojoj ce biti price i pjesme za uzrast od 2 do 10 godina.
Subgranting program dodjele malih grantova za organizacije osoba s invaliditetom, sa ciljem povećanja kapaciteta lokalnih organizacija za promovisanje i razvoj usluga podrške za osobe s invaliditetom.
Kao što stoji u Vodiču, u odjeljku 2.5. Projektni predlog za subgranting mogu poslati organizacije koje ispunjavaju sljedeće kumulativne uslove:
• da imaju status pravnog lica;
• da su neprofitnog tipa;
• da su organizacije civilnog društva;
• da su registrovane u Crnoj Gori najmanje 12 mjeseci prije roka za dostavljanje prijedloga projekta i da imaju sjedište u Crnoj Gori;
• da su direktno odgovorne za pripremu i upravljanje projektom;
• da imaju iskustva u radu sa osobama s invaliditetom u oblasti servisa podrške, koje će dokazati u skladu sa odjeljkom 3.Vodiča.
Što se tiče aktivnosti, kako stoji u napomeni u Vodiču, u odeljku 4, napomena: SSCG i
UPOSI ne mogu davati mišljenje o ciljevima, očekivanim rezultatima i aktivnostima
predloženih projekata, kao i o drugim elementima prijedloga projekata, a sve u cilju
obezbjeđivanja ravnopravnog položaja svih podnosilaca prijedloga projekata.