Informacije su svuda oko nas, ali nijesu pristupačne osobama oštećenog vida. Sve brošure, flajeri, publikacije koje su dostupne javnosti na crnoj štampi trebale bi biti dostupne i osobama oštećenog vida u pristupačnom i željenom formatu: Uvećana štampa, Brajevo pismo, Audio format.
Šira upotreba Brajevog pisma danas omogućava pristupačnost mnogih usluga, proizvoda, lijekova, njihov odabir, selekciju, samostalnu konzumaciju od strane ovih osoba. Kada se govori i podstiče šira zajednica da češće koristi Brajevo pismo, tu se prije svega misli na načelo antidiskriminacije, jednakosti i pristupačnosti informacija za sve, bez obzira na različitost. Ova načela su takođe dio svih ključnih pravnih dokumenata, koja su dio pravnog sistema i koja obavezuju sve subjekte na punu primjenu i zaštitu garantovanih prava.
Odbijanje pojedinih subjekata u našem društvu i oglušavanje o potrebe osoba oštećenog vida za pristupačnim informacijama, unižavaju se njihova elementarna ljudska prava i onemogućava ovim osobama da ravnopravno učestvuju društvenim tokovima i zbivanjima.
Svaki čovjek ima snažnu potrebu da bude u toku dešavanja oko njega, da bude informisan, da na njemu/njoj pristupačan način dobije informacije o nekom kulturnom, sportskom, muzičkom, političkom događaju. Takođe, sve osobe potpuno ili djelimično oštećenog vida žele samostalno da pročitaju uputstvo prilikom kupovine nekog prehrambenog, higijenskog, farmaceutskog i sl. proizvoda, kao i uređaja ili opreme.
Komunikacija i pristup informacijama iz javnog domena presudna je za omogućavanje građaninu/ki da efikasno funkcioniše i da vodi inkluzivan život u zajednici. Mnogo osoba s potpunim i djelimičnim oštećenjem vida koristi širok spektar formata i opreme za pismenu komunikaciju i pristup informacijama iz javnog domena i njihovo prikupljanje, poređenje i skladištenje.
Zato je važno da se informacije šire na pravi način i da budu dostupne (pristupačne) što širem broju konzumenata svih profila i generacija.
Kada govorimo o osobama oštećenog vida, najpoželjniji oblici i formati u kojima bi se informacije koje su namijenjene javnosti trebale naći su: Brajevo pismo; Uvećana štampa; Audio format i Pristupačni fajlovi na računaru (word dokumenti, txt i sl.).
Ne uskraćujmo informacije, omogućimo pravovremeno i jasno informisanje. Poštujmo ljudska prava.
Projekat „Reforma nacionalnog sistema procjene invaliditeta“ finansira Evropska unija, asprovodi UNDP, u saradnji sa organizacijama civilnog društva koje predstavljaju osobe sa invaliditetom, nadležnim ministarstvima i državnim institucijama. Projektom će biti uspostavljeno jedinstveno tijelo
za procjenu invaliditeta, kao i razvijena nova metodologija zasnovana na modelu ljudskih prava koja će zamijeniti prevaziđeni dominantno medicinski model procjene invaliditeta u Crnoj Gori. Na ovaj način osobe sa invaliditetom svoja prava ostvarivaće na pravedniji i jednostavniji način.
Koordinatorka projekta,
Katarina Bigović Kulić
SAVEZ SLIJEPIH CRNE GORE
Ul.Njegoševa br.6, 81000 Podgorica
Tel: +382 (0)20 665 368, fax: +382 (0)20 665 377
E mail: savezslijepihcg@gmail.com
http://www.ss-cg.org/ , http://www.zaposliosi.me/