Preskoči na sadržaj

ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM- KLJUČ INKLUZIJE

Objavljeno u Uncategorized

Usavršavanje, zapošljavanje, traženje adekvatnog radnog angažmana, oblast je u kojoj su OSI najviše diskriminisane i uskraćene za pravo na izbor profesije i potom zanimanja, tj. samostalno odlučivanje u ovoj sferi života.
Uprkos povoljnim zakonskim rješenjima i stimulativnim mjerama za zapošljavanje ovih osoba, izbor je veoma sužen i uslovljen nekim ranijim iskustvima OSI i poslodavaca, jer su predrasude i stereotipi u ovoj branši takođe izraženi i treba ih se oslobađati u budućem radu.
Primjera radi, ako je poslodavac neka ustanova iz oblasti prosvjete, nema negativnih stavova i predrasuda da se zaposli profesor/ica muzike oštećenog vida, ali kad bi neki drugi obrazovni predmet bio u pitanju, naišli bismo na poteškoće, nerazumijevanje, uskraćivanje prilike i mogućnosti da osoba pokaže svoje sposobnosti na tom radnom mjestu.
Osobe se školuju za mnoga od zanimanja koja mogu obavljati uprkos njihovom invaliditetu, jer su razvoj i napredak tehnologije i univerzalni dizajn doveli do izjednačavanja mogućnosti i prilagođavanja poslova i osobama koje imaju neku vrstu invaliditeta.
Visok nivo obrazovanja, cjeloživotno učenje i česte doedukacije i usavršavanja su nešto što obezbjeđuje egzistenciju i barem donekle garantuje siguran posao i OSI. Stoga, akcenat treba staviti na ravnopravnosti u sticanju znanja i izboru zanimanja, ali svakako i na jednakosti, razumnim adaptacijama, nabavci savremenih mašina i uređaja.
Ako je OSI kvalifikovana za pojedinu vrstu posla, svakako da joj treba dati priliku (npr. probni rad), da pokaže svoje znanje, invaliditet nikako ne bi smio biti prepreka za zaposlenje.
OSI mogu uspješno da rade na širokom spektru industrijskih, komercijalnih, menadžerskih i profesionalnih poslova kada imaju na raspolaganju odgovarajuću prilagođenu ili specifičnu opremu i asistenciju.
Priroda posla se brzo mijenja, zato je potreban pristup novim mogućnostima zapošljavanja koje su istražene i razvijene, tako da se zapošljavanje u novim oblastima uspostavlja uporedo sa smanjivanjem dostupnosti tradicionalnijih poslova.
Podstaknimo osobe s invaliditetom da što više rade kako na ličnom, formalnom obrazovanju, tako i na neformalnom obrazovanju omogućavanjem ravnopravog učešća na obukama koje su dostupne.
Omogućimo konkurentnost na tržištu rada. Ohrabrimo osobe s invaliditetom da pokrenu sopstveni biznis.
Projekat „Reforma nacionalnog sistema procjene invaliditeta“ finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP, u saradnji sa organizacijama civilnog društva koje predstavljaju osobe sa invaliditetom, nadležnim ministarstvima i državnim institucijama. Projektom će biti uspostavljeno jedinstveno tijelo
za procjenu invaliditeta, kao i razvijena nova metodologija zasnovana na modelu ljudskih prava koja će zamijeniti prevaziđeni dominantno medicinski model procjene invaliditeta u Crnoj Gori. Na ovaj način osobe sa invaliditetom svoja prava ostvarivaće na pravedniji i jednostavniji način.

Koordinatorka projekta,
Katarina Bigović Kulić
SAVEZ SLIJEPIH CRNE GORE
Ul.Njegoševa br.6, 81000 Podgorica
Tel: +382 (0)20 665 368, fax: +382 (0)20 665 377
E mail: savezslijepihcg@gmail.com
http://www.ss-cg.org/ , http://www.zaposliosi.me/

Objavi prvi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

17 + fourteen =