Zapošljavanje osoba s invaliditetom (OSI) u Crnoj Gori je oblast koja je obuhvaćena najkvalitetnijim zakonskim rješenjima u regionu, koji u mnogome utiču na stvaranje pristupačnog radnog okruženja. Ipak, i dalje OSI prepoznaju najveći stepen diskriminacije upravo u oblasti rada i zapošljavanja – 57.1%.
Situacija sa KOVID19, pokazala je koliko su oblasti života OSI povezane i koliko zavise jedna od druge. Posledice prepreka i nejednakosti postale su izraženije, ograničenje socijalnih kontakata dovelo je do izolovanosti.
Mnoge OSI su bile uskraćene za adekvatne uslove za rad od kuće, na daljinu. Kako u Crnoj Gori, tako i na nivou EU, OSI i dalje nailaze na znatne prepreke u mnogim oblastima. Rizik od siromaštva ili socijalne isključenosti OSI je veći (28,4 %) nego za osobe bez invaliditeta (18,4 %).
Nakon trinaest godina primjene Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju OSI može se konstatovati da su stvoreni dobri osnovi za efektivnu borbu protiv nezaposlenosti OSI. Zakon propisuje kvotni sistem, prema kojem je poslodavac dužan da zaposli OSI, ako ima od 20 do 50 zaposlenih, dužan je da zaposli najmanje 1 OSI, a ako ima više od 50 zaposlenih, najmanje 5% OSI u odnosu na ukupan broj zaposlenih.
Crnogorsko zakonodavstvo, međutim, nudi i alternativu, ukoliko poslodavac ne zapošljava OSI, dužan je da plati poseban doprinos za nezapošljavanje OSI u visini od 20% prosječne bruto plate u Crnoj Gori za prethodnu godinu. Uz pažljivu analizu finansijskih efekata zapošljavanja OSI ili plaćanja posebnog doprinosa, svaki poslodavac bi utvrdio da je isplativije zaposliti OSI nego plaćati poseban doprinos. Osim toga, zapošljavanjem OSI poslodavac dobija jednog radnika više, a često bude i u dobiti u finansijskom smislu.
Sve navedeno dovodi često do inertnog odnosa OSI, koje su nedovoljno osnažene i motivisane da se pokrenu, da pregovaraju i traže zaposlenje u skladu sa sopstvenim sposobnostima i vještinama.
Traženje posla za jednu OSI može biti šansa i izazov. Pružanjem prilike da radi, da iskaže svoje sposobnosti, otvaraju se nove mogućnosti i nove šanse za lično i profesionalno građenje.
Zaposlena OSI sama kreira i finansira svoje potrebe, želje, ciljeve, nije teret ni društvu, ni porodici, već neko ko aktivno učestvuje, doprinosi, mijenja svoje okruženje, pa time i čitav svijet u krajnjem.
Pružite šansu OSI, zaposlite OSI, poštujte pravo na jednak rad.
Projekat „Reforma nacionalnog sistema procjene invaliditeta“ finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP, u saradnji sa organizacijama civilnog društva koje predstavljaju osobe sa invaliditetom, nadležnim ministarstvima i državnim institucijama. Projektom će biti uspostavljeno jedinstveno tijelo za procjenu invaliditeta, kao i razvijena nova metodologija zasnovana na modelu ljudskih prava koja će zamijeniti prevaziđeni dominantno medicinski model procjene invaliditeta u Crnoj Gori. Na ovaj način osobe sa invaliditetom svoja prava ostvarivaće na pravedniji i jednostavniji način.
Koordinatorka projekta,
Katarina Bigović Kulić
SAVEZ SLIJEPIH CRNE GORE
Ul.Njegoševa br.6, 81000 Podgorica
Tel: +382 (0)20 665 368, fax: +382 (0)20 665 377
E mail: savezslijepihcg@gmail.com
http://www.ss-cg.org/ , http://www.zaposliosi.me/