Pobjednik Nagrade za pristupačnost grada za 2021. je švedski grad Jönköping, koji se nalazi na južnom dijelu jezera Vättern, između većih gradova Stockholma, Göteborga i Malmöa. To ga čini prirodnim čvorištem i mjestom susreta, što znači da je pristupačnost od temeljne važnosti.
Pitoreskni krajolik grada s jezerima, brdima i šumama takođe predstavlja izazov za pristupačnost.
– Saradnja koju vode građani
Žiri je pohvalio Jönköping zbog pristupa odozdo prema gore koji ima prema pristupačnosti. Grad u donošenje odluka uključuje predstavnike osoba s invaliditetom i građane kako bi razumio potrebe svojih 140 000 stanovnika.
Funktionsrätt Jönköping skupina je koju čini 18 organizacija koje predstavljaju osobe s invaliditetom. Četiri puta godišnje sastaju se s opštinskim predstavnicima, koji takođe održavaju redovne susrete s udruženjima starijih građana. Dnevni red sastanaka utvrđuju organizacije, što znači da mogu raspravljati o pitanjima koja su građanima važna i mogu podstaknuti djelovanje na opštinskom nivou. Skupina Funktionsrätt Jönköping pomogla je u razvoju gradskog programa za osobe s invaliditetom, koji propisuje stroga pravila o pristupačnosti.
„Izrazito smo ponosni što smo osvojili ovu nagradu. Dugi niz godina sarađujemo sa starijim građanima i Savezom za prava osoba s invaliditetom kako bismo izgradili društvo koje je pristupačno svima. Shvatili smo koja je važnost dijaloga u početnoj fazi planiranja i izgradnje grada. Jönköping je grad koji raste i želimo unaprijediti održivost i jednakost.„
Ann-Marie Nilsson, gradonačelnica Jönköpinga
– Pristupačne zgrade i mobilne usluge
Jönköping u izradu projekata uključuje organizacije osoba s invaliditetom i veliku važnost daje pristupačnosti u postupcima javne nabave. Jedna od pristupačnih građevina u gradu je koncertna dvorana Spira, koja se uzdiže iznad jezera Vättern. Spira ima taktilne karte i oznake, zvučne opise, tumačenje na znakovnom jeziku i potpuno je pristupačna za korisnike invalidskih kolica.
Druga u potpunosti pristupačna zgrada je biblioteka, koja ima taktilne karte i oznake. Njezini pristupačni mediji obuhvaćaju reproduktor zvučnih knjiga DAISY i taktilne i lako čitljive knjige uvećanog formata.
Jönköping je čak pokrenuo pristupačnu pokretnu biblioteku, koja posjećuje domove osoba koje ne mogu u biblioteku ići same. Tokom pandemije KOVID-19 opština je takođe organizovala mobilnu uslugu kao podršku starijim građanima s poslovima poput odlaska u trgovinu.
– Pristup prirodnom okruženju
Jednako kao i izgrađena okolina, Jönköping je i svoje jedinstveno prirodno okruženje učinio pristupačnijim. Sam grad nalazi se u švedskoj regiji pejzažnog rezervata istočnog Vätterna, UNESCO-vom rezervatu biosfere.
Opština je vlasnik i upravitelj prirodnog rezervata Dumme Mosse, koji je dom raznolikoj flori i fauni. Ovo područje ima pristupačnu prirodnu stazu koja je pogodna za korisnike invalidskih kolica, šetače i dječja kolica.
Opština je pješačke staze oko jezera Rocksjön učinila pristupačnijima i posjetiocima nudi audiovodič. Takođe sarađuje s okružnim Upravnim odborom na popisivanju pristupačnosti prirodnih područja koja okružuju grad.
Pristupačni prostori u gradu obuhvataju vrtove, parkove i igrališta. Dva najveća igrališta u potpunosti su pristupačna, a u preostalih 120 učinjena su poboljšanja. Zahvaljujući pristupačnim pločnicima, prelazima i javnim toaletima, svi građani mogu uživati u tim prostorima.
– Pristupačne aktivnosti i objekti
Jönköping je uveo karticu Pluspolare, koja omogućava osobama s invaliditetom da imaju besplatnu pratnju u aktivnostima. Može se upotrebljavati za pohađanje aktivnosti u slobodno vrijeme koje organizuje opština i kulturne događaje, fudbalske utakmice.
Opština je u suradnji sa skupinom Funktionsrätt Jönköping radila na popisivanju gradskih trgovina i restorana i na internet stranici objavila kartu pristupačnih objekata. Potpuno pristupačna mrežna stranica pruža informacije na lako čitljivom i znakovnom jeziku te ima funkciju čitanja naglas.
Svi vozovi pristupačni su korisnicima invalidskih kolica i pješacima, kao i svi autobusi i stajališta u gradu. Autobusi upotrebljavaju zvučne objave kako bi koristili osobama s oštećenjem vida ili disleksijom, koji takođe mogu pratiti svoje putovanje upotrebom mobilne aplikacije.
– Podizanje nivoa svijesti
Kako bi pristupačnost postala dugoročna stvarnost, Jönköping zna da je važno podignuti nivo svijesti. Grad je bio domaćin Švedskog foruma za ljudska prava 2017, tokom kojeg su se održavale i radionice o invaliditetu.
Organizuje godišnji „hod pristupačnosti”, a čak je uspostavio svoju vlastitu nagradu za pristupačnost za lokalna poduzeća u okviru kampanje usmjerene na uključenost, Jönköping för Alla (Jönköping za sve). Takve inicijative garantuju saradnju opštine, poslovne zajednice i civilnog društva u ostvarivanju njihove vizije.
Jönköping je shvatio da mora postati pristupačniji, slušao je svoje građane i ostvario svoje planove. Grad se prilagođava svojim građanima, a ne obratno, i njegov pristup može nadahnuti i druge da postupe na jednak način.
Izvor: ISBN 978-92-76-31216-1 ISSN 2467-0499 doi:10.2767/64733 KE-
BL-21-001-HR-N