Od 2021.godine, svakog 12.septembra obilježiće se Međunarodni dan GOALBALL-a.
Goalball je paraolimpijska disciplina za osobe s potpunim i djelimičnim oštećenjem vida.
Ova sportska disciplina je specifična po tome što je jedina “prava“ autentična paraolimpijska disciplina jer se igra na Paraolimpijskim igrama, a ne igra se na Olimpijskim. Goalball spada u red najpopularnijih sportova za osobe s invaliditetom i igra se u više od 120 zemalja svijeta.
U Crnoj Gori razvoj goalball-a počeo je krajem 2015.godine, osnivanjem prvog i jedinog Goalball kluba Nikšić. Članovi ovog kluba čine i Goalball reprezentaciju Crne Gore, u sastavu: Marko i Nikola Nikolić, Goran Macanović, Mirnes Ramović i Miloš Ranitović, dok je selektor: Nikola Čurović.
Od osnivanja do danas, Goalball klub i Goalball reprezentacija bilježe zapažene rezultate kako na regionalnoj tako i na međunarodnoj sceni.
Pored učešća na mnogim regionalnim i međunarodnim turnirima, evropskim prvenstvima C i B divizije u Moldaviji, Poljskoj, Italiji, Finskoj, goalball reprezentacija je donijela pregršt medalja.
Regionalni turniri osvajani su u Srbiji, BIH, Makedoniji, Crnoj Gori, Hrvatskoj…
Prvi veliki uspjeh golbalisti bilježe na debitantskom nastupu na Evropskom prvenstvu C divizije u Moldaviji, 2017 godine, gdje osvajaju drugo mjesto i samim tim obezbijede plasman u viši rang, odnosno u B diviziju. U Srednjo-evropskoj ligi koja se odigrala u Ljubljani, reprezentacija je osvojila treće mjesto u izuzetno teškoj konkurenciji. Plasman u B diviziju, golbalisti Crne Gore su izborili na Evropskom prvenstvu C divizije koje se održalo u Italiji, novembra 2019. Na nedavno održanom Evropskom prvenstvu B divizije,
Goalball reprezentacija Crne Gore bilježi najznačajniji uspjeh, plasman među 10 najboljih reprezentacija u Evropi, A diviziju, osvajanjem drugog mjesta.
Član reprezentacije, Nikola Nikolić, na prvenstvu u Italiji, 2019, proglašen je za najboljeg mladog igrača.
U dva navrata, 2017, 2019, Goalball reprezentacija Crne Gore izabrana je za najbolji sportski kolektiv u tradicionalnom godišnjem izboru Paraolimpijskog komiteta Crne Gore.
Marko Nikolić, član Goalball reprezentacije navodi: “Bavljenje golbalom mi je
omogućilo da putujem, upoznajem sportiste širom regiona i Evrope, razmjenjujem
iskustva i znanja, ali ono najznačajnije, golbal omogućava jačanje prvenstveno rada na sebi, razvoja zdravog sportskog duha, kao i timskog rada.
Nadam se da će osobe oštećenog vida, kako kod nas, tako i u regionu, nastojati da se
bave golbalom, kako bi ova disciplina bila još popularnija. “
U nastavku se možete detaljnije upoznati sa pravilima igre, paraolimpijske discipline – goalball.
- Goalball se igra sa zvučnom loptom težine 1,25 kg i prečnika 25 cm.
- Igra na terenu 9×18 metara.
- Teren je podijeljen u 3 polja po 6 metara. Polja od 6 metara ispred gola predstavljaju prostor
za kretanje igrača, dok je centralno polje terena od 6 metara neutralni prostor u kome igrači
ne smiju da ulaze. - Gol je širine kao i teren – 9 metara, a visine 1,3 metra.
- Ekipu čine 3 igrača na terenu (2 krila i centar), kao i 3 igrača na klupi.
- Cilj svake ekipe je da postigne gol. Napad se izvodi šutiranjem lopte prema protivničkom golu i traje 10 sekundi. Lopta se mora kotrljati po terenu (niska lopta), ili mora ostvariti kontakt u sva tri polja terena (svoje, centralno i protivničko) i to je tzv. visoka ili polu-visoka lopta.
- Pored postizanja gola, cilj ekipe je I da odbrani svoj gol. Igrači na osnovu zvuka lopte
procjenjuju u kom pravcu će ispružiti svoje tijelo i spriječiti loptu da prođe u gol. - Utakmica traje 24 minuta odnosno dva poluvremena po 12 minuta efektivne igre.
- Ukoliko jedna od ekipa povede 10 golova razlike, utakmica se prekida i registruje se tim
rezultatom. - Igrači se orjentišu na više načina: napipavanjem gola iza sebe, napipavanjem tkz. markacija (kanapa zalijepljenih samoljepljivom trakom na terenu) i po zvuku zvončića u lopti.
- Kanapi se lijepe samoljepljivim trakama na terenu da bi ograničili bočne dijelove terena i da obilježe linije po kojima se igrači orjentišu (pozicije igrača).
- Igrači nose specijalizovane naočare za goalball, štitnike za ruke i noge, štitnike za genitalije, dresove itd.
- Lopta se ne smije šutirati tako da preleti sopstveni dio terena (high ball) ili centralni dio terena (long ball). Ukoliko se to desi, sudija svira penal.
- Penal se izvodi tako što jedan igrač šutira, a jedan igrač protivničke ekipe sam brani svoj gol.
- Za vrijeme trajanja utakmice, u sali mora biti tišina, kako bi igrači čuli zvuk lopte.